Rusko zablokovalo globální pravoslavné fórum. Autoři na něm kritizovali Putina

Sergej Čapnin, vedoucí pracovník Centra pravoslavných křesťanských studií na Fordhamské univerzitě, byl začátkem června na akademické konferenci, když se mu začali ozývat lidé z Ruska, že jeho články na blogu Public Orthodoxy, který centrum provozuje, nejsou dostupné. 

Brzy zjistil, že ruská vláda stránky v zemi zcela zablokovala. „Je jasné, že kritika naší pravoslavné církve a Putinova režimu byla opravdu ostrá,“ řekl Religion News Service Čapnin, který v letech 2009-2015 pracoval pro moskevský patriarchát, mimo jiné jako redaktor oficiálního časopisu ruské církve.

SOUVISEJÍCÍNevíme, zda nebude vyhlášena třetí světová, řekl zástupce ukrajinských Židů

Public Orthodoxy funguje nezávisle na jakémkoli oficiálním orgánu pravoslavné církve a přispěvatelé blogu zastupují širokou škálu pravoslavných křesťanských tradic. Od roku 2015 zveřejňuje Public Orthodoxy články o životním prostředí, ženách v církvi, vztahu víry a politiky a souvisejících tématech.

„Jde o to, abychom měli globální síť odborníků z mnoha oborů, kteří se budou vyjadřovat k aktuálním otázkám pravoslavné církve,“ řekl pro Religion News Service George Demacopoulos, profesor teologie na Fordhamu. Dodal, že Public Orthodoxy „není psáno pro vědce“, ale spíše pro širokou laickou veřejnost. Stránka funguje v sedmi jazycích včetně ruštiny.

„O Putinově hrozbě pro pravoslaví píšeme už léta,“ dodal pro RNS Demacopoulos. „V jistém smyslu mě překvapuje, že se to nestalo dříve.“

Od ruské invaze na Ukrajinu se však veškerý obsah zaměřuje téměř výhradně na ukrajinskou krizi. V únoru se měsíční návštěvnost stránek zdvojnásobila z 30 000 na 60 000 zobrazení a v březnu dosáhla 160 000 zobrazení. 

„Postoj patriarchy Kirilla v této válce, v jeho kázáních a veřejných prohlášeních, odhalil pro mnohé, jak hluboce je vlastně církev zapojena do ruské politiky,“ řekl Čapnin. Odkrývání tohoto propojení se podle něj stalo důvodem, proč stránka byla zablokována.  

SOUVISEJÍCÍ – Británie uvalila sankce na patriarchu ruské pravoslavné církve Kirilla

Ačkoli sponzoři Public Orthodoxy mají radost ze zvýšeného zájmu v době, která je pro pravoslavné křesťanství klíčová, zdá se, že jsou obzvláště hrdí na to, že je Kreml zablokoval. 

„Blahopřeji … všem redaktorům a autorům blogu Public Orthodoxy k tomuto ‚uznání‘ ze strany ruského státu,“ napsal 2. června na Twitteru Čapnin.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 24. června 2022 Foto: screenshot Public Orthodoxy

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář