Ruští evangelikálové prohlubují vztahy s představiteli vládou schválenými čínskými církvemi 

Vedoucí představitel Ruské evangelikální aliance (REA) Vitalij Vlasenko vedl malou delegaci evangelikálních křesťanů, která se zúčastnila „historické“ návštěvy a setkala se s protestantskými vedoucími v Číně.

Skupina zastupující část ruských evangelikálních církví (existují i ruské denominace a sbory, které nejsou součástí REA) se ve dnech 12. až 18. dubna vydala do asijské velmoci na pozvání Čínské křesťanské rady (ČKR), s níž v posledních sedmi letech komunikovala.

SOUVISEJÍCÍPoté, co teroristé zabili 130 lidí, ruští evangelikálové nepodléhají touze po pomstě

Portál Evangelical Focus informuje, že první zastávkou cesty byla Šanghaj, kde se ruská delegace setkala s předsedou ČKR reverendem Wu Wai, který zdůraznil „důležitost udržování a rozvíjení dvoustranných vztahů mezi ruskými a čínskými církvemi“.

Evangelical Focus dále uvádí, že ČKR je velká registrovaná křesťanská instituce, jejíž činnost je povolena komunistickou vládou. Ostatní křesťanská hnutí v Číně nejsou státem schválena a čelí náboženským omezením.

 

Historie a šance učit se od sebe navzájem

Podle ruských návštěvníků Wu Wai „podrobně vylíčil historický vývoj křesťanství v Čínské lidové republice a také poděkoval hostům za historicky první návštěvu ruských evangelikálních křesťanů v Číně“.

Vitalij Vlasenko ve své odpovědi poznamenal, že REA se snaží „budovat duchovní mosty mezi národy a rozvíjet strategická partnerství, vzájemně se obohacovat o duchovní tradice a vyměňovat si nashromážděné zkušenosti“. Na setkání, po němž následovala slavnostní večeře, vystoupili i další účastníci. Diskutovalo se také o možnosti opětované návštěvy členů Čínské křesťanské rady v Rusku.

Teologický seminář v Nan-ťingu

Následující den ruská delegace navštívila město Nan-ťing, kde se setkala s vedením Národního semináře v Nan-ťingu, jehož viceprezident Ilu Chen návštěvníky seznámil s činností této největší protestantské teologické školy v zemi. Chen s hosty hovořil o práci semináře, jehož cílem je „vychovávat služebníky pro 36 milionů evangelikálních křesťanů v Číně“.

Ruští evangelikálové navštívili Čínu a hledají partnerství

Po prohlídce areálu semináře se konal společný oběd, na kterém se diskutovalo o myšlence návštěvy rektorů a profesorů teologických seminářů v Rusku v Nan-ťingském semináři.

Návštěva biblických tiskáren a místních kostelů

Ve stejném městě ruští evangelikálové navštívili křesťanskou charitativní nadaci Amity, která sídlí ve stejnojmenném obrovském nakladatelském centru. „Pro ruskou delegaci bylo velkým překvapením vidět tak rozsáhlé výrobní zařízení, které tiskne Bible a další literaturu pro potřeby ČKR i mnoha národních biblických společností, včetně Ruské biblické společnosti,“ uvedla REA.

Po pětihodinové cestě rychlovlakem 18. dubna se zástupci Ruské evangelikální aliance setkali s reverendem Liu Čujmi-nem, který je generálním tajemníkem Pekingské křesťanské rady a Vlasteneckého hnutí (což je oficiální vládní kontrolní orgán pro protestantismus v Číně). Po oficiálním setkání se v pekingské kanceláři konal společný oběd.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 19. května 2024 Foto: REA

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář