Křesťan dnes

Ruští okupanti mučili a zavraždili ukrajinského kněze, který odmítl opustit své věřící 

Podle organizace Forum 18 se minulý čtvrtek na jedné z vesnických ulic objevilo umučené tělo ukrajinského kněze, který byl zadržen ruskými okupačními silami, a podle nepotvrzené zprávy měl střelnou ránu v hlavě. 

Stěpan Podolčak z Ukrajinské pravoslavné církve, zmizel 13. února v ukrajinské vesnici Kalančak poté, co ho ruské okupační síly odvedly k výslechu bosého s pytlem na hlavě. Kněz se rozhodl zůstat se svou církví poté, co Rusové počátkem roku 2022 obsadili vesnici v jižní Chersonské oblasti. 

SOUVISEJÍCÍRuské síly od začátku války na Ukrajině zajaly a zabily nejméně 29 náboženských představitelů

Podolčakovo umučené tělo bylo převezeno do márnice poté, co ho našel kolemjdoucí, a pracovník márnice zavolal jeho šokované manželce, aby ho identifikovala. Rodina knězovo tělo pohřbila v neděli v Kalančaku.

„Dnes vyšlo najevo, že okupanti umučili nejchytřejšího člověka, kterého jsem měl to štěstí v životě potkat!“ poznamenal podle Christian Post v příspěvku na Facebooku úředník vojenské správy obce Kalančak, která nyní působí z území ovládaného Ukrajinou, jak informoval deník The Kyiv Independent. „Stěpan Jaroslavovyč Podolčak. Věrný Bohu, čistý v duši, čestný a spravedlivý! Jako anděl, který sestoupil na zem! Tomu se nedá uvěřit a nikdy neodpustíme!“.

Biskup Nikodim Kulygin z Chersonské a Tavrijské diecézi, obvinil okupační síly z umučení Podolčaka k smrti, jak uvedlo Forum 18. 

Serhij Danilov, kyjevský antropolog, který podporuje projekty občanské společnosti v Chersonu, řekl Foru 18, že odpovědnost za zmizení kněze nese Centrum pro boj s extremismem ruského ministerstva vnitra.  

Na Podolčakově těle byly patrné modřiny a podle všeho byl spoután, řekl Danilov pro Forum 18.

„Otec Stěpan byl člověk, který cítil, že nemůže opustit své lidi,“ uvedl Danilov. „Na otce Stěpana opakovaně tlačila ruská policie a FSB, aby se přestěhoval do moskevského patriarchátu. Řekl jim, že nemůže zradit svou přísahu a komunitu.“

Podle nepotvrzených zpráv byla příčinou knězovy smrti střelná rána do hlavy, ale v úmrtním listu, který byl předán rodině, se uvádí, že zemřel na infarkt. 

Svitlana Fomina, vedoucí vojenské správy obce Kalančak, se domnívá, že kněz byl mučen.  „Rusové ho umučili k smrti,“ řekla Fomina kyjevskému Centru pro novinářská vyšetřování. „Byl vždy proukrajinský, všechny bohoslužby vedl v ukrajinštině, modlil se za Ukrajinu, a to i za okupace. Zřejmě kvůli tomu ho Rusové připravili o to nejcennější, co člověk má – o život.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 24. února 2024 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version