Saddleback informoval, že nástupce Ricka Warrena byl očištěn ze všech obvinění 

Vedoucí jednoho z největších a nejvýznamnějších amerických kongregací prohlásili, že jejich nový pastor byl očištěn od obvinění ze zneužívání ve svém předchozím sboru.

V červnu byl Andy Wood, pastor církve Echo Church, se sídlem v kalifornském San Jose, jmenován novým pastorem sboru Saddleback a nástupcem zakládajícího pastora a autora bestsellerů Ricka Warrena.

Po tomto oznámení vyjádřili bývalí zaměstnanci sboru Echo obavy ohledně kultury v církvi a označili ji za nezdravou. Otázky vyvolalo také Woodovo rozhodnutí pozvat na konferenci pro vedoucí pracovníky, kterou Wood vede, kontroverzního pastora megasboru Marka Driscolla, zakladatele dnes již zaniklé kongregace Mars Hill v Seattlu.

Wood, jeho bývalá církev i Saddleback opakovaně popřeli jakákoli obvinění ze zneužívání.

SOUVISEJÍCÍCo je za jedinečným úspěchem růstu sboru Saddleback?

Religion News Service informuje, že v pondělí 11. července vedoucí Saddlebacku poslali kongregaci s více než 20 000 členy e-mail, ve kterém uvedli, že následné vyšetřování provedené společností Vanderbloemen, která se zabývá vyhledáváním křesťanských manažerů, Woodovu osobu očistilo. Zároveň uvedli, že církev najala jinou firmu, Middlebrook Goodspeed, aby práci společnosti Vanderbloemena prověřila.

„Tým společnosti Vanderbloemen vedl rozhovory s bývalými zaměstnanci, bývalými dobrovolníky, kolegy a současnými zaměstnanci, aby se jich zeptal na jejich zkušenosti s Andym,“ napsali podle RNS vedoucí ze Saddlebacku s odvoláním na obě firmy. „Dá se říci, že vzorek byl vybrán důkladně. Následně jsme dospěli k závěru, že pod Andyho vedením nedošlo k žádnému systémovému nebo modelovému zneužívání, ani se neobjevil jednotlivec, který by byl podle našeho názoru zneužíván.“

Podle mluvčího církve nebude zpráva společnosti Vanderbloemen zveřejněna. 

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Jedná se již o druhé prohlášení církevního staršovstva, které podpořilo Wooda. Podle staršovstva bude Saddleback pokračovat v plánech, aby v září Wood nastoupil jako nový pastor. Wood a jeho manželka Stacie, která bude sloužit jako vyučující pastorka, se podle církve nedávno přestěhovali do jižní Kalifornie.

Warren plánuje odejít do důchodu na začátku září.

„Nyní se zaměříme na plánování oslav bezprecedentní 43leté služby pastora Ricka a Kay a poté přivítáme pastora Andyho, Stacie, Caedmona, Sammyho a Karis jako naše nejnovější členy rodiny Saddleback,“ uvádí se v prohlášení staršovstva s odkazem na manželský pár a jejich děti.

SOUVISEJÍCÍ – Blíží se můj odchod, Rick Warren ohlásil proces hledání svého nástupce

Prohlášení staršovstva Saddlebacku se konkrétně nezabývalo kulturou v Echo Church, ale zmínilo konflikt, ke kterému v této církvi došlo, a vedoucí dále uvedli, že i když „zklamání a zranění není totéž co zneužívání“, přesto chtějí jednat soucitně.

Staršovstvo také zmínilo roli Saddlebacku při založení křesťanského programu o dvanácti krocích známého jako Celebrate Recovery, který pomáhá lidem vypořádat se s „každým druhem zranění, zneužití, špatného zacházení, závislosti nebo jiných zraňujících problémů“.

„Víme, že musíme sloužit ve SKUTEČNÉM světě, ne ve světě IDEÁLNÍM,“ napsali. „V našem nedokonalém světě budou vždy existovat konflikty, neshody a zklamání, takže zotavení a smíření ve vztazích bude vždy potřeba.“

RNS však dále uvádí, že plánovaná role Stacie Woodové v církvi jako vyučující pastorky může Saddlebacku v budoucnu způsobit potíže. Sbor je součástí denominace Jižních baptistů, která zakazuje ženám sloužit v roli pastora. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 20. července 2022 Foto: screenshot YouTube – Rick Warren a manželé Woodovi

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář