Schwarzenberg spojoval Evropu, řekl po dnešním jednání s Fialou kancléř Nehammer

Vídeň – Karel Schwarzenberg po pádu komunismu spojoval Evropu a desetiletí se zasazoval o její růst. Po jednání s premiérem Petrem Fialou to dnes na společné tiskové konferenci ve Vídni řekl rakouský kancléř Karl Nehammer. Sobotního pohřbu bývalého ministra zahraničních věcí, poslance a senátora se nezúčastní. Zapálí za něj ale svíčku v kapli, uvedl.

Schwarzenberg, příslušník jedné z nejstarších šlechtických rodin v Evropě, zemřel v neděli 12. listopadu ve Vídni ve věku 85 let. Pohřeb bude v katedrále svatého Víta v sobotu 9. prosince v poledne. O tom, že se uskuteční se státními poctami, česká vláda rozhodla jednomyslně. Smuteční řeč na pohřbu pronese prezident Petr Pavel.

SOUVISEJÍCÍSchwarzenbergova rakev bude vystavena příští středu až pátek od 12:00 do 22:00

„Historie Rakouska a Česka je úzce propojena. Máme společné velké historické dědictví a mimořádné osobnosti, které se angažovaly v našich zemích. K ním patří Karel Schwarzenberg, na něhož vzpomínáme i v Rakousku. Byl to muž, který stavěl mosty, když se zhroutil komunismus, zasazoval se o spojování Evropy, aby se lidé potkávali v míru a pokoji,“ řekl Nehammer.

Fiala ocenil, že dnes s kancléřem mohl mluvit o tématech, které Česko a Rakousko mají společné. „Osobnost Karla Schwarzenberga je toho příkladem,“ řekl. Upozornil zároveň na to, že obě země čelí stejným výzvám. Patří mezi ně zejména problematika nelegální migrace.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 4. prosince 2023 Foto: Wikimedia Commons – Karel Schwarzenberg

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář