Sebevražda teenagerky nastolila otázky kolem konverzní terapie  

Zatímco řada jejích vrstevníků navštěvovala večírky, Alana Chenová tajně chodila do katolického kostela sv. Tomáše Akvinského v Boulderu. Bez vědomí svých rodičů přijímala také duchovní vedení od místního kněze, který jí doporučil, aby své rodině nikdy neřekla, že je lesbička.

Podle portálu Religion News Agency (RNA) se teenagerka snažila udržet toto tajemství před svými rodiči a pokusila se následovat učení církve. Ale potlačení její sexuality vedlo k vážným problémům s duševním zdravím, až ji v roce 2016 museli hospitalizovat.

Chenová nakonec opustila církev a cítila, že nedokáže sladit svou sexuální orientaci a katolickou víru. Začátkem roku 2019 odešla na univerzitu, aby byla dále od kostela, který navštěvovala.

Zdálo se, že její stav se lepší, ale 9. prosince její rodina nahlásila policii, že ji pohřešuje a o dva dni později bylo nalezeno její mrtvé tělo. Místní úřady po přešetření případu dospěli k závěru, že se jednalo o sebevraždu.

Její smrt vyvolala debatu, jak náboženské instituce řeší otázku sexuality ve svém poradenství, zejména když daná denominace učí, že homosexualita je špatná nebo hříšná. RNA upozorňuje, že v loňském roce stát Colorado zakázal konverzní terapii pro nezletilé. Tento zákaz se však netýká náboženských poradců.

Matka a sestra Alany Chenové se domnívají, že poradenství od církve, kterým dívka prošla, přispělo k její smrti.

Greg Laurie k Wilsonově smrti: Spása nepochází z našich skutků, ale od Krista

Joyce Calvo-Chenová řekla, že její dcera vyrostla jako každá jiná průměrná katolická dívka; navštěvovala mše v místním kostele. Ale po návštěvě katolického letního tábora, když jí bylo 12 nebo 13 let, se Alana podle její matky více oddala životu v katolické komunitě.

Alana se začala účastnit mše téměř každý den. Kněz David Nix, tehdejší farář, se zeptal Chenové, zda by mohl být jejím duchovním poradcem. Nix jí řekl, že si myslí, že by mohla být jeptiška, řekla Calvo-Chenová a chtěl ji v Božích očích učinit „dokonalou“.

Denverská arcidiecéze se nevyjádřila k soukromým rozhovorům mezi Chenovou a jejím knězem a popřela, že by se Alana setkávala s Nixem bez vědomí své matky.

Na univerzitě se Chenová zapojila do katolického společenství pro studenty vysokých škol.

Jednoho dne se Chenová svěřila kamarádce, že má myšlenky na sebevraždu. Přítelkyně to hned oznámila vedoucímu společenství a byla zavolána policie. Chenová byla následně přijata do místní psychiatrické léčebny.

Během hospitalizace v nemocnici se Chenová svěřila matce, že jí Nix jednou řekl, aby o své sexualitě s rodinou nemluvila, ze strachu, že by to schvalovali. Calvo-Chenová zuřila. „Nemohla jsem uvěřit tomu, co jí udělali,“ řekla.

Katolické společenství v prohlášení uvedlo, že Chenové poskytovali duchovní doprovod po dobu asi roku a půl, ale popřeli, že by jí někdy navrhovali konverzní terapii.

„Miluji pravé učení Ježíše a katolickou víru,“ uvedla Calvo-Chenová. Řekla, že Alana také milovala svou víru. „Ale bylo jí řečeno, že nikdy nemůže mít vztah se ženou, a to ji zabilo,“ dodala.

„Snažíme se být komunitou, která vítá kohokoli, jak to udělal Ježíš, nepraktikujeme konverzní terapii a odmítáme jakékoli další praktiky, které jsou manipulativní, donucovací nebo pseudovědecké,“ uvedl v prohlášení kostel sv. Tomáše Akvinského.

Nix také v prohlášení uvedl, že se s Chenovou nikdy nezúčastnil konverzní terapie a popřel, že by jí to doporučil, a řekl, že byl její smrtí hluboce zarmoucen.

Sestra Carissa Chenová spolu s bratrancem založili na její památku nadaci. Chtějí získat peníze, aby pomohli lidem s psychickými problémy.

James Martin, přední jezuitský kněz a spisovatel pro Religion News Service řekl: „Každá smrt je smutná a o to více, že se jednalo o sebevraždu. To, že Alana Chenová tvrdila, že byla nucena podstoupit konverzní terapii, je o to tragičtější a srdcervoucí.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 6. února 2020  Foto: Facebook – Alana Chen

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář