Situace s represemi ve všech sférách trvá

Aktuálně běloruskou scénou hýbe případ filosofa, metodologa, moderátora a aktivního křesťana kalvinisty Uladzimira Mackieviče (https://cs.wikipedia.org/wiki/Uladzimir_Mackievi%C4%8D). V Bělorusku je běžné, že (politické) vězně drží i více než rok ve vazbě, aniž by jim sdělili konkrétní obvinění a stanovili termín soudu. To je samozřejmě protizákonné. Pana Uladzimira zavřeli 4. 8. 2021. Přesně po půl roce, 4. 2. 2022 zahájil hladovku a vyhlásil požadavky – propustit ho proti podpisu, že neopustí zemi, dokončit vyšetřování a stanovit termín soudu. V případě, že jeho zákonným požadavkům nebude vyhověno, 15. 2. přejde na suchou hladovku. Požadavkům vyhověno nebylo a pan Uladzimir včera večer přestal přijímat vodu. Od začátku hladovky ztratil víc než 7 kg. Nezávislého lékaře a pastora k němu nepouštějí (chtěl ho navštívit pastor Ujačaslau Hančarenka ze sboru Nový život).

Hladovku ve vězení lidé drží poměrně často. Případ bratra Uladzimira je specifický v tom, že jde o staršího člověka (1956), který je nesmírně zásadový a ani jeho nejbližší příbuzní nepřipouštějí možnost, že by mohl svůj záměr vzdát a hladovku dobrovolně ukončit, pokud jeho požadavky nebudou splněny. V roce 2006, když se úřady poprvé snažily sebrat sboru Nový život budovu, se U. Mackievič připojil k půstu-hladovce, který věřící tehdy drželi do chvíle, než úřady ustoupily (23 dnů). Příbuzní nevyzývají veřejnost, aby přemlouvala Uladzimira k ukončení hladovky, to prý nemá smysl. Vyzývají vyjadřovat mu podporu a zejména tlačit na správu vazební věznice, aby jednala podle zákona, tj. bezodkladně splnila Mackievičovy požadavky. 

SOUVISEJÍCÍEvangelikální aliance obvinila Bělorusko, že zneužívá situaci uprchlíků na politické cíle

Obecně moc nepodporuji petice a nevěřím v jejich smysluplnost v běloruských podmínkách, ale tuhle jsem podepsala, nic víc dělat nemohu. Chcete-li se připojit k více než 6000 osob, požadujících záchranu života Uladzimira Mackieviče tím, že správa věznice začne dodržovat zákon, můžete se podepsat zde

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Prvního ledna bylo v Bělorusku 969 politických vězňů. Od té doby jich několik vyšlo na svobodu, nicméně počet k 15. 2. je 1062!

Volha Sieviaryniec s Franciškem měli v lednu dvoudenní setkání s Pavlem – mají k tomu ve vězení zvláštní „hotel“, pokoje, kde příbuzní mohou být spolu, dokonce i zamřížovaný dvorek, kam mohou vyjít. Takže na krátký čas byla rodina pohromadě, i když v omezených (ale prý celkem příjemných) podmínkách. Pavel pracuje na pile, tahá tam nějaké těžké věci, hodně zhubnul, ale jinak se drží fyzicky i psychicky dobře. Jedenkrát týdně má možnost krátce (asi 3 minuty) telefonovat, tak to střídá – manželce, mamince. Ostatní vězni, pokud už byli odsouzení a jsou v místech výkonu trestu, jsou na tom podobně, ovšem jen v případě, že nemají nějaký trest. To je pak zbaví možnosti návštěv, telefonů, balíků apod.

Na 20. 2. je stanoveno datum „referenda“ o nové ústavě. V případě schválení (o němž není pochyb) bude moct Lukašenko ještě 2x kandidovat na prezidenta.

SOUVISEJÍCÍ – Prohlášení Ekumenické rady církví k situaci na bělorusko-unijní hranici

Pokračuje likvidace různých organizací, minulý týden došlo na běloruskou ornitologickou společnost. Bez ornitologické společnosti se „dá žít“ (likvidace dětských hospiců, organizací věnujících se onkologicky nemocným či invalidům apod. je bezpochyby horší), ale je to taková ilustrace absurdity. Zdůvodnění tohoto kroku zní: „Toto veřejné sdružení ve svých informačních materiálech veřejně vyjadřuje myšlenku podpory protestní činnosti mezi lidmi heslem Ptáci s národem. Pod rouškou dobrovolnictví na záchranu ptactva na území Běloruské republiky provádí extremistické aktivity zaměřené na destabilizaci společensko-politické situace v zemi.“ Organizace se hodlá bránit u soudu, ale asi jim to nebude nic platné.

Jinak situace s represemi ve všech sférách trvá.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Olga (běloruská křesťanka, která chce zůstat v anonymitě) Datum: 22. února 2022 Foto: Olga – protesty v Bělorusku

Tags: ,

1 Komentář

  1. Pokud se někdo pokouší svrhnout režim, musí počítat s represemi. V Paříži lidé demonstrovali proti covidismu a byli nemilosrdně seřezáni. Kdo se v Čechách postaví za pronásledované Francouze?

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář