Křesťan dnes

Skotská církev přišla od roku 2000 o více než polovinu členů. Průměrný věk věřících je 62 let

Podle nedávno zveřejněné zprávy ztratila Skotská církev od roku 2000 více než polovinu svých členů. Průměrný věk účastníků bohoslužeb je 62 let.

Dokument vytvořený před valným shromážděním církve, které se konalo od 20. do 25. května v Edinburghu, analyzoval statistické údaje o denominaci.  

SOUVISEJÍCÍSkotská církev se omluvila za čarodějnické procesy 

Podle zprávy činil v roce 2021 počet členů církve 283 600, což představovalo pokles o 4,6 % oproti roku 2020 a bylo to výrazně méně než 1,3 milionu členů uváděných v 50. letech minulého století.

List The Christian Post píše, že počet členů v roce 2021 představoval 46,6 % toho, co bylo vykázáno v roce 2000, zatímco počet duchovních v loňském roce představoval 60 % toho, co v roce 2000.

„Není to vina jedné skupiny lidí nebo nějakého rozhodovacího orgánu, ale trend, který se nepodařilo zvrátit; přišli jsme o členy a služebníky Božího slova,“ uvádí se ve zprávě.

„V celém Skotsku ubývá členů téměř ve všech sborech. Služebníci odcházejí do důchodu a lidé se nehlásí (jak tomu bylo po celá léta) v potřebném počtu, aby je nahradili. Dobrá zpráva o Ježíši Kristu se sice mezi některými lidmi šíří, ale k většině Skotů se nedostává.“

Studie také uvádí, že „drtivá většina“ služebníků církve je starší 50 let, a domnívá se, že téměř polovina z nich odejde do důchodu během příštích deseti let.

Návštěvnost církve se v roce 2021 pohybovala kolem 60 000 osob, což je méně než před pandemií, kdy se uvádělo přibližně 88 000 osob. To přinutilo mnoho církví po celém světě pozastavit bohoslužby pro přítomné. Zpráva uvádí, že přibližně „45 000 lidí se nyní účastní online bohoslužeb“.

„Průměrný věk těch, kteří navštěvují církev, je 62 let – takže trendy poklesu se pravděpodobně nezmění, aniž bychom přijali pozitivní opatření a zabývali se demografickým profilem,“ dodává studie.

„Pro tento počet lidí máme k dispozici více než 1 000 církevních budov, což je prostě neudržitelné.“

Doplňující zpráva sice zaznamenala v roce 2022 nárůst počtu křtů i vyznání víry, zdůraznila však, že úroveň stále zůstává pod úrovní před pandemií.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 25. května 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version