Šla jsem se do kostela modlit za Ukrajinu a našla jsem tam muslimy 

„Nemám čas chodit se modlit za mír na Ukrajině, ale stejně jdu. Musím něco udělat, i když mám pocit, že moje malé gesto nic neznamená,“ píše ve svém komentáři pro American Magazine Kerry Weberová. 

Vysvětluje, že vstoupila do budovy, kde bylo vidět ukrajinské vlajky spolu s modrožlutými stuhami pro všechny účastníky.  Malý kostel se pomalu nejprve zaplnil staršími členy, pak rodinami s dětmi a nakonec přišli teenageři. 

SOUVISEJÍCÍPředstavitelé americké církve píšou Kirillovi a žádají ukončení války  

Kněz v černé sutaně mluví anglicky se silným přízvukem, že dostává zprávy od svých rodičů a mnoha příbuzných, kteří stále žijí na Ukrajině. „Putin se nestará o svou zemi,“ říká nám. „Nezajímá ho svět. Snad ho svět zastaví,“ pokračuje Weberová. 

Modlitba za Ukrajinu se konala v první den velkého půstu, a protože šlo o byzantský obřad přítomní neustále klekali a hlavou se dotýkali podlahy.  

Na závěr obřadu se postavila muslimka, která řekla: „Jak můžete vidět, jsme muslimové,“ říká a rukou ukazuje na asi tucet členů rodiny – vážně vypadající muže, ženy v šátcích a děti – sedící vedle ní,“ popisuje scénu z kostela Weberová.  Muslimka vysvětlila, že před třemi lety přijela do Ameriky z Turecka, aby utekla z bojů. Přítomným řekla, jak její rodina chtěla být solidární s utrpením lidí na Ukrajině.

„Když se vrátím domů, dozvídám se, že 70kilometrů dlouhý konvoj tanků míří na Kyjev. Prudce se nadechnu a snažím se upokojit. Všechno mi připadá horší, než to bylo, než jsem šla na setkání. A tak to chodí, ty chvíle nádherné milosti a nesnesitelné bolesti, jsou neoddělitelně spjaté se světovou politikou. Opravdu jsem čekala, že naše modlitby přinesou okamžitý rozdíl?“

„Zachraň nás před pekelnými plameny. Zavřu oči a znovu vidím kostel, malinkou budovu v malém městě, kde se nic neděje, možná až na dnešní večer. Vidím nemluvně dřímající ve svém kočárku a seniory klečící, modlitby vysílané k nebesům, muže v bundě RedSox a kněze v sutaně. Vidím, že vše končí přijetím ukrajinských katolíků, římských katolíků a muslimů,“ uzavřela pro American Magazine Kerry Weberová. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 22. března 2022 Foto: Pixabay – modlitba

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář