Smíšené signály americké biskupské konference ke zvolení Bidena

Američtí katoličtí biskupové vysílají smíšené signály po zvolení Joea Bidena za 46. prezidenta USA. Podle Religion News Service předseda Konference biskupů USA po prvotní gratulaci zaujal opatrnější tón.

Losangeleský arcibiskup José Gomez, který je předsedou americké biskupské konference, byl mezi prvními náboženskými představiteli, kteří oficiálně vzali na vědomí Bidenovo vítězství.

„Uznáváme, že Joseph R. Biden, získal dostatek hlasů, aby mohl být zvolen 46. prezidentem Spojených států,“ uvádí se v prohlášení. „Blahopřejeme panu Bidenovi a uznáváme, že se připojil k zesnulému prezidentovi Johnovi F. Kennedymu jako druhý prezident Spojených států, který se hlásí ke katolické církvi. Gratulujeme také kalifornské senátorce Kamale D. Harrisové, která jako první žena byla zvolena za viceprezidentku.“

Ale když se Religion News Service zeptala Gomeze na prohlášení během virtuální tiskové konference, zdálo se, že katolický představitel je opatrnější. „Je to tradice USCCB, jen aby se formálně a jednoduše pomodlila za prezidenta, takže to je jediná věc, kterou jsme chtěli udělat,“ řekl. „Respektujeme volební proces, to je vše. Myslím, že se snažíme být citliví. Ale jednalo se jen o uznání toho, co se v tu chvíli zdálo být realitou politické situace v naší zemi.“

Gomez přivítal Bidenovu agendu týkající se imigrační reformy, uprchlíků, chudých, rasismu, trestu smrti a změny klimatu, ale své znepokojení vyjádřil nad názory nově zvoleného prezidenta na potraty. „Biden nám také dal důvod věřit, že podpoří politiku, která je v rozporu s některými základními hodnotami, kterých si jako katolíci vážíme,“ řekl podle RNS Gomez. „Všechny tyto plány podkopávají naši nejvyšší prioritu a to je eliminace potratů,“ dodal katolický představitel.  

„Když politici, kteří vyznávají katolickou víru, podporují tuto agendu, nastanou další problémy. Mimo jiné to vytváří zmatek mezi věřícími v tom, co katolická církev o těchto otázkách ve skutečnosti učí,“ konstatoval katolický představitel.  

 Ředitel Tiskového střediska Svatého stolce potvrdil, že papež František již telefonicky hovořil s Joe Bidenem. Podle prohlášení tranzitního týmu Biden-Harrisová poděkoval Joe Biden „Jeho Svatosti za požehnání a blahopřání” a “ocenil její vůdčí postavení v podpoře míru, smíření a společných mezilidských vztahů ve světě”.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 20. listopadu 2020 Foto: YouTube – Joe Biden

Tags: ,,,

4 Komentáře

  1. Právnický tým amerického prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oznámil, že stáhl žalobu zpochybňující regulérnost voleb v části státu Michigan. Učinil tak necelé dva dny poté, co okres Wayne County zahrnující město Detroit potvrdil ohlášený výsledek hlasování. Volební orgány v Michiganu neohlásily žádné problémy s nelegálně odevzdanými hlasy a stížnosti ohledně údajných nesrovnalostí při sčítání hlasů soudy odmítly. Wayne County už své volební výsledky uzavřel, a to při úterním zasedání místní čtyřčlenné volební komise. Kroku, který je za normálních okolností formalitou, nicméně předcházely neobvyklé události. Dva republikánští členové komise nejdříve odmítli výsledek potvrdit, následně ale postoj změnili po vlně kritiky z řad veřejnosti a příslibu kolegů z Demokratické strany ohledně prošetření jejich obav. Tím však tahanice neskončily, neboť republikánští komisaři Monica Palmerová a William Hartmann v noci na čtvrtek ohlásili, že chtějí svůj souhlas vzít zpět, ačkoli nic takového podle vedení státu možné. Trump totiž po úterním zasedání komise Palmerovou a Hartmana kontaktoval. Palmerová to potvrdila deníku The Washington Post. V Michiganu Biden vyhrál velkým rozdílem 155 629 hlasů (2,8%).

    Tento případ ukazuje, že Trump zvolil novou taktiku zpochybňování regulérnosti voleb. Jelikož nemá důkazy, prohrává soudní spory a proto činí nátlak na volební komisaře republikánské strany, aby mařili certifikaci výsledků. Špiní tím americký volební systém v očích celého světa a podává důkaz o své zhůvěřilosti.
    https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/donald-trump-stahnuti-zaloby-michigan_2011191909_ada

    Odpověď
    • Roztomilý elf nám opět přinesl tu jedinou správnou pravdu. Nebylo bypro vás lepší, jak jsem vám již odpověděl pod článkem vyzývajícím k rezignaci paní Lipovskou, abyste odletěl zpět k Českým elfům, k Hlídacím psu, k nadaci Open Society Fund pana Sorose, do Evropských hodnot pana Jakuba Jandy, do Forum24 pana Šafra a Šarapatky, na web Manipulátoři.cz či aspoň na Seznam? Napsal bych vám, jak jsem vás odhalil, ale to by pro vaše zaměstnavatele bylo příliš jednoduché. Je to úsměvné jak vy i vaši druhové děláte stále stejné chyby. Pozdravujte své spoluelfy a netrapte se tak tím Trumpem, vždyť nevěříte tomu, že prosazovat křesťanské (či jakékoliv jiné) hodnoty je dobré, protože to dle vás vede k pokrytectví.

      Odpověď
  2. Přepočet hlasů ve státě Georgia zde v amerických prezidentských volbách ze 3. listopadu potvrdil vítězství demokratického kandidáta Joea Bidena. Uvedl to státní tajemník státu Georgia, republikán Brad Raffensperger. Biden podle původních výsledků vedl o asi 14 000 hlasů, po přepočtu se jeho náskok snížil na 12 284 hlasů. Přezkum tak změnil původní celostátní výsledky o 0,1053 procentního bodu ve prospěch Trumpa. https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/prepocet-hlasu-potvrdil-bidenovo-vitezstvi-ve-state-georgia/r~200fe10e2af111eba6f6ac1f6b220ee8/ Ani po ručním přepočtu hlasů Trump výsledky v Georgii neuznal. Před čtyřmi roky zvítězil Trump ve třech klíčových státech v Pensylvánii (PA), Michiganu (MI) a ve Wisconsinu (WI) s těmito náskoky: PA – 0,7 procenta (44 tisíc hlasů), MI – 0,3 procenta (11 tisíc hlasů) a WI – 0,7 procenta (23 tisíc hlasů). Letos zvítězil Biden takto: PA – 0,8 procenta (53 tisíc hlasů), MI – 2,6 procenta (149 tisíc hlasů) a WI – 0,63 procenta (21 tisíc hlasů). Také v minulých prezidentských volbách cca 1/3 voličů hlasovala korespondenčně. Tehdy to však Trumpovi nevadilo.

    Trump velkohubě vyhlašoval, jak soudními žalobami na zfalšování voleb otočí jejich výsledky. Místo toho sám stahuje již podaná obvinění. V Pensylvánii v neděli Trumpova kampaň stáhla hlavní část žaloby, podle níž bylo nelegálním způsobem započítáno přes 682 tisíc hlasů zaslaných poštou. https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3226918-trump-pohrozil-dalsimi-stiznostmi-na-prubeh-voleb-tym-jeho-kampane-vsak-zredukoval

    Trumpovi voliči šíří na sociálních sítích informace o nelegálních hlasech, které měly být demokratům započítány za již zesnulé voliče. A zejména v klíčových státech. Podle generální prokuratury v Pensylvánii soud dosud nezjistil žádný důkaz, že by v letošních volbách hlasoval kdokoliv, kdo je po smrti. Zveřejňované seznamy jsou ukázkou chybovosti v údajích, píše agentura AP. Mnohdy jde například o překlep v datu narození. https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/mrtvi-volici-usa-prezidentske-volby-republikani-podvod-manipulace-trump-biden_2011162000_ban

    Když byl před čtyřmi roky zvolen Trump prezidentem, poslanci ruské Dumy tleskali vestoje. Trump se prohlásil vítězem na základě projekcí sdělovacích prostředků, aniž by čekal na dopopčítání všech hlasů. Všechny předchozí volby, nejméně sto let dozadu, byly vyhlašovány na základě mediálních projekcí, konkrétně agentura AP to už dělá od poloviny 19.století. Oficiální výsledky, potvrzené příslušnými úřady jednotlivých států, pak přicházejí až se zpožděním týdnů. Co paměť sahá, nikdy s tím republikáni neměli problém. Před čtyřmi roky, o volební listopadové noci, právě na základě těchto projekcí Trump slavil vítězství. A dvě a půl hodiny po půlnoci vytočila Hillary Clintonová jeho číslo, aby mu pogratulovala. Někteří republikánští politici a komentátoři se tehdy přesto rozhořčili, že veřejný projev, ve kterém přiznala porážku, si Clintonová nechala až na druhý den. Hrůza, hrůza, „crooked Hillary“ neumí přijmout prohru!

    Neznám komentátora, který by pochválil Trumpův charakter. Téměř všichni se shodují, že je osobnostně nevyzrálý až dětský a že jeho životní styl je odporný. Přesto má zastánce, kteří ho chválí, protože je proti potratům. To je z křesťanského hlediska pozitivní, ale ne příliš důležité, protože prezident nemá tolik moci, aby potraty zrušil. Co však důležité je, Donald Trump šlape po pravidlech, na nichž je založena naše civilzace. Základním pravidlem je dobrovolné uznání porážky ve volbách. Zatím se Trump chová jako totalitní politik. Opírá se o podporu mas a jednou dobyté moci se dobrovolně nevzdá. Trump takto dělá obrovskou ostudu křesťanům a já doufám, že ti z nich, kdo ho podporují, prohlédnou. Podíváme-li se do historie, zjistíme, že různí vládcové, kteří „bojovali za křesťanství“, mu ve skutečnosti nesmírně uškodili.

    Odpověď
  3. Proč Trump stáhl v Michiganu žalobu na neregulérnost voleb a místo toho vykonával nátlak na republikánské členy volební komise v michiganském okrese Wayne, aby odvolali svoje potvrzení? Žaloba podaná na základě lží může mít nepříjemné právní důsledky. Trump ji stáhl a pokusil se znemožnit potvrzení voleb. Předpokládal, že nepotvrzené volby ztratí platnost a volitele pak určí republikánská většina v michiganském parlamentu. Špinavost.

    Představme si, že se nějací evangelikálové pokusí získat mezi lidmi konvertitu. Musel by být bez rozumu, když vidí, jakého člověka evangelikálové podporují.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář