Soud se zastal nemocniční kaplanky, vede spor o výpověď s arcibiskupstvím

Brno – Nejvyšší soud se zastal nemocniční kaplanky Marie Opatrné, která řadu let vede soudní spory o neplatnost opakovaných výpovědí se svým zaměstnavatelem Arcibiskupstvím pražským. Nynější spor se na základě dovolání Opatrné vrací k Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který se musí znovu a důkladněji věnovat znění pracovní smlouvy a dohodnutému místu výkonu povolání. Rozhodnutí nejvyšší instance je dočasně zpřístupněné na úřední desce.

Opatrná v minulosti dostala výpověď vícekrát a z různých důvodů, vždy však našla zastání u soudů. Nyní se justice zabývala výpovědí z roku 2019, zdůvodněnou tím, že se Opatrná na výzvu zaměstnavatele nedostavovala do sídla arcibiskupství. Podle církve je sídlo arcibiskupství zároveň místem výkonu práce Opatrné. Žena se však domnívala, že podle uzavřené smlouvy je místem výkonu povolání Všeobecná fakultní nemocnice v Praze.

SOUVISEJÍCÍNejvyšší soud USA má údajně zrušit ustanovení povolující potraty 

Obvodní soud důvody výpovědi potvrdil jako oprávněné, stejně jako později Městský soud v Praze. Nejvyšší soud ale zaujal jiné stanovisko. Rozhodnutí označil za předčasné, a tedy nesprávné. Poukázal na to, že místo výkonu práce není ve smlouvě z roku 2002 stanoveno jednoznačně. Smlouva zmiňuje „Arcibiskupství pražské, pracoviště Všeobecná fakultní nemocnice v Praze 2“.

Pražské soudy by měly podle nejvyšší instance objasnit skutečný záměr smluvních stran v době podpisu smlouvy a přistoupit k „výkladu tohoto projevu vůle“ podle pravidel obsažených v zákoníku práce. Jinak je závěr o hrubém porušení pracovních povinností předčasný.

Opatrná podle nemocničního webu působí jako kaplanka a pastorační asistentka na Onkologické klinice 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Soudní spory kvůli výpovědím trvají od roku 2009. „Nejde mi o to, abych byla nadále zaměstnancem arcibiskupství. Chci se ale i dále věnovat pastoraci a chtěla bych mít k tomu pověření. A samozřejmě bych se ráda dožila plné rehabilitace,“ řekla Opatrná v roce 2020 webu Hlídací Pes.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 26. července 2023 Foto: Wikimedia Commons – Nejvyšší soud

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář