Soud v Gdaňsku zprostil obvinění tři muže, kteří strhli pomník kněze

Gdaňsk – Odvolací soud v Gdaňsku zprostil obvinění tři levicové aktivisty, kteří v únoru 2019 před televizními kamerami strhli pomník zesnulého katolického kněze Henryka Jankowského. Informovala o tom v pondělí na svém webu list Gazeta Wyborcza, podle něhož je rozsudek pravomocný.

Jankowski (1936-2010) proslul jako kaplan protikomunistického hnutí Solidarita, býval také poradcem jeho předsedy a pozdějšího prezidenta Lecha Walesy. Jeho pověst ale po pádu komunismu nejprve poškodily antisemitské výroky a v závěru života obvinění ze sexuálního zneužívání chlapců a dívek. Prokuratura ale vyšetřování Jankowského zastavila. Až po jeho smrti vyšla v deníku Gazeta Wyborcza reportáž, podle níž jedna z nezletilých obětí kvůli otěhotnění s knězem spáchala sebevraždu. 

SOUVISEJÍCÍPolská církev čelí podezřením ohledně zesnulého kněze

Právě tato reportáž a nečinnost úřadů vedla aktivisty ke stržení knězova pomníku, na který položili oděv ministranta a dětské prádlo. Po akci se sami přihlásili policii a tvrdili, že cílem jejich akce bylo symbolické stržení symbolu zla z piedestalu falešné úcty a očištění veřejného prostoru..

Prokuratura obvinila aktivisty z výtržnosti, spáchané z „triviálního důvodu“ a žádala pro obviněné rok vězení s podmíněným odkladem na dva roky a uhrazení škody 30.000 zlotých (asi 156.000 Kč). Prvostupňový soud uznal aktivisty vinnými, ale upustil od vyměření trestu kvůli nízké společenské škodlivosti. Soudkyně během procesu nepřipustila, aby se probíralo obvinění Jankowského ze sexuálního zneužívání a „systémová spoluúčast katolické církve“. Nařídila odsouzeným uhradit náklady na opravu pomníku ve výši 7000 zlotých. Proti nepravomocnému verdiktu se odvolala jak obhajoba, žádající zproštění viny, tak žalobce, který se domáhal nepodmíněného trestu až pětiletého vězení za poškození cizího majetku.

Soudkyně obvodního soudu ale dnes pravomocně rozhodla o zproštění obvinění s tím, že obžalovaní nechtěli pomník zničit, ale svrhli jej za pomoci speciálních lan a okolí vystlali obřími pneumatikami, které měly zmírnit pád pomníku. Postačí elementární logika, aby bylo jasné, že nechtěli zničit cizí majetek. To, že pomník byl nakonec poškozen, nemění hodnocení soudu ohledně trestní odpovědnosti. Nešlo o zhanobení pomníku, ale jeho odstranění zapadalo do rámce svobody vyjadřování. 

„Dovolím si nekomentovat rozsudek nezávislého soudu,“ řekl prokurátor, který ještě zvažuje odvolání k vyšší instanci.

Pracovníci gdaňské loděnice mezitím pomník znovu postavili, než gdaňští radní rozhodli o jeho odstranění a také o odstranění Jankowského jména z náměstí, kde socha stála. 

Podle dokumentů v polském Institutu národní paměti vedla Jankowského v letech 1980 až 1982 komunistická tajná policie jako svůj „operační kontakt“, ale neexistují důkazy o tom, že by se státní bezpečností spolupracoval.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 8. listopadu 2022 Foto: Wikimedia Commons –  Pomník Henryka Jankowského

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář