Křesťan dnes

Soud vyslechl závěrečné argumenty v případu Briana Houstona

Soudce Gareth Christofi si vyslechl dva velmi odlišné portréty zakladatele megacírkve Hillsong Briana Houstona.

Podle prokurátora, který ve čtvrtek u soudu přednesl svou závěrečnou řeč, je Houston lhář. Udělal vše, co mohl, aby utajil sexuální zneužívání svého otce a ochránil svou vlastní pověst a vliv.

SOUVISEJÍCÍDcera a zeť Briana a Bobbie Houstonových odstoupili ze svých pozic v církvi Hillsong

Obhajoba naproti tomu líčí Houstona jako nedokonalého člověka, který se v obtížné situaci snaží dělat, co může. Mimo jiné upřímně věřil, že přeživší zneužívání jeho otce, v té době již dospělý muž, nechce, aby šel na policii.

Magazín Christianity Today píše, že přeživší Brett Sengstock byl přítomen v malé soudní síni v soudní budově v centru Sydney při závěrečných řečech v procesu s Brianem Houstonem. Seděl jen několik metrů od Houstona, když dva advokáti debatovali o tom, co měl pastor megacírkve udělat v roce 1999, když mu Sengstock řekl, co mu Frank Houston v 70. letech jako chlapci udělal.

SOUVISEJÍCÍ – Jak Bethel a Hillsong ovládly evangelikální církevní hudbu 

Prokurátor Gareth Harrison řekl, že Brian Houston neměl „žádnou rozumnou omluvu“ pro to, že svého otce nenahlásil na policii.

„Obhajoba tvrdí, že důvodem bylo, že se obviněný snažil chránit pověst církve a svého otce,“ řekl Harrison.

Harrison tvrdil, že v Hillsongu existovala kultura utajování. Církev trvala na tom, že vše bude řešit ve vlastní režii – včetně skandálů. Houston si byl touto ochranářskou kulturou natolik jistý, tvrdila obžaloba, že několika lidem ve svých dvou církvích řekl výslovné podrobnosti o tom, co jeho otec udělal sedmiletému chlapci, a věděl, že to ani oni neohlásí policii.

Současně se Houston podle žalobce usilovně snažil kontrolovat informace o otcově sexuálním zneužívání. Radě poskytoval selektivní podrobnosti a dbal na to, aby byl jediným prostředníkem mezi nimi a obětí. Řekl jim, že oběť nechce jít na policii, a nezmínil se o tom, že Sengstock v tomto bodě skutečně váhá.

I kdyby však byl Sengstock neoblomný v nepodání oznámení, nic to nemění na Houstonově odpovědnosti – ani na jeho motivaci zatajovat informace, tvrdila obžaloba.

Houston nakonec o sexuálním zneužívání svým otcem veřejně promluvil, ale i to bylo podle obžaloby součástí utajování. Nepoužil výraz sexuální zneužívání ani nic, co by sdělovalo, že dítě bylo znásilněno. Místo toho Houston hovořil o „vážném morálním selhání“ a „velmi vážném morálním obvinění“.

„Tyto fráze mají za cíl zakrýt skutečný rozsah chování Franka Houstona,“ řekl podle Christianity Today Harrison. Pastor megacírkve ve skutečnosti nebyl sdílný, ale snažil se potlačit fámy.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 20. června 2023 Foto: screenshot YouTube – Brian Houston

Exit mobile version