Křesťan dnes

Španělsko prošetřuje 68 případů údajného sexuálního zneužití v církvi

Madrid – Španělská justice prošetřuje 68 případů údajného sexuálního zneužití nezletilých představiteli katolické církve. Podle agentury Reuters to dnes oznámila kancelář státního zastupitelství. Zatímco skandály spojené se sexuálním zneužíváním již před lety otřásly církvemi v USA, Irsku nebo Francii, ve Španělsku teprve začínají podobná obvinění vyplouvat na povrch, podotkl Reuters. Nezávislé prošetření těchto případů žádá také několik organizací uvnitř italské katolické církve.

Kancelář španělského státního zastupitelství zveřejnila tabulku s trestními stíháními, která se týkají zneužití nezletilých a byla zahájena ve 17 španělských regionech. Jde o případy ze sborů, katolických škol a dalších náboženských institucí. Bližší podrobnosti však kancelář neuvedla.

Debata o zneužívání dětí v církvi se ve Španělsku rozhořela poté, co deník El País před dvěma měsíci napsal, že zaznamenal přes 1200 nahlášených případů sexuálního obtěžování a zneužívání v katolické církvi mezi lety 1943 a 2018. Španělský premiér Pedro Sánchez chce, aby případy sexuálního zneužívání ze strany představitelů katolické církve vyšetřila nezávislá komise. V jejím čele má podle šéfa vlády stát ombudsman Ángel Gabilondo a zasednout v ní mají zástupci obětí, odborníci i církevní představitelé, uvedla dříve agentura AFP.

SOUVISEJÍCÍ Italský web chystá veřejnou databázi případů zneužívání nezletilých v církvi

V Itálii obvinilo tento týden církev z institucionálního selhání v postoji k sexuálnímu zneužívání devět katolických organizací, z nichž sedm vedou ženy. Organizace zahájily na sociálních sítích kampaň pod heslem ItalyChurchToo, které je inspirováno hnutím MeToo proti sexuálnímu obtěžování, a požádaly o nezávislé prošetření případů v zemi po vzoru Francie a Německa. Paola Lazzariniová, která stojí v čele organizace Donne per la Chiesa (Ženy v církvi), volala na tiskové konferenci po otevření archivů „všech diecézí a klášterů“, odškodnění obětí a odkrytí pravdy.

V Německu byla v roce 2018 zveřejněná studie provedená tamními biskupy, podle níž katoličtí duchovní v letech 1946 až 2014 v zemi sexuálně zneužili 3677 nezletilých. Ve Francii byla v minulém roce zveřejněna obdobná studie, podle níž se v uplynulých sedmi dekádách stalo oběťmi sexuálního zneužití v katolické církvi přes 200.000 dětí.

Papež František se ke kauzám sexuálního zneužívání v církvi postavil čelem brzy po začátku svého pontifikátu v roce 2013. V roce 2014 zřídil vyšetřovací komisi a téhož roku přijal ve Vatikánu jako první hlava katolické církve skupinu obětí. V roce 2019 svolal do Vatikánu první summit katolických církevních představitelů o ochraně nezletilých v církvi a posléze vydal několik dekretů, jež mají zabránit tomu, aby se případy zneužití opakovaly.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 17. února 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version