SRC vyjadřuje zděšení nad hlášenými zvěrstvy na Ukrajině

Úřadující generální tajemník Světové rady církví Rev. Ioan Sauca po vyslechnutí zpráv, které dávají silnější náznaky vážného porušování mezinárodního práva na Ukrajině, vyjádřil zděšení nad těmito hlášenými zvěrstvy a vyzval k detailnímu vyšetření.

„Válka je kontext, který neodmyslitelně vede k takové brutalitě, což podtrhuje potřebu systémů právní odpovědnosti pro stíhání pachatelů, aby se omezilo tomu nejhoršímu jednání,“ řekl Sauca. „Navíc to zdůrazňuje naléhavou nutnost okamžitě ukončit tento hrozný konflikt, aby se zabránilo dalším úmrtím, zraněním a ničení měst a obcí.“

SOUVISEJÍCÍMoskevský patriarchát musí být vyloučen z ekumény, RNS citují českého teologa Pavla Černého

Sauca dodal: „Apelujeme na ty, kdo jsou zodpovědní za naplánování, vedení a podporu této války, aby zastavili krveprolití a ničení a zachránili životy všech dětí, žen a mužů.“

Od vypuknutí ruské agrese se ozvalo několik hlasů, které apelují na SRC, které je Ruská pravoslavná církev členem, aby alespoň pozastavila její členství v tomto ekumenickém hnutí. Jedním z těch, který veřejně vyzvali k tomuto kroku je český teolog a emeritní předseda Ekumenické rady církví v ČR Pavel Černý. Podobný názor vyjádřil po britskou BBC také bývalá hlava Anglikánského společenství Rowan Williams. 

Patriarcha Kirill, blízký Putinův člověk, od začátku ruské invaze otevřeně hájí kroky Kremlu. V bohatě vyzdobeném hlavním chrámu ruských ozbrojených sil, který byl otevřen před dvěma lety v Kubince u Moskvy, patriarcha Kirill v neděli řekl přítomným vojákům a vojákyním, že Rusko je „mírumilovná země“, která válkou velmi trpí.

Jeho podpora vojenské intervence, při níž zahynuly tisíce vojáků a ukrajinských civilistů, rozhněvala některé představitele pravoslavné církve v Rusku i v zahraničních církvích napojených na moskevský patriarchát.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- WCC ČTK Datum: 5. dubna 2022 Foto: YouTube – válka na Ukrajině

Tags: ,,,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář