Stalin a Putin shlíží ze zdi nového chrámu ruské armády

Moskva – V novém hlavním chrámu ruské armády se objevily mozaiky s portréty sovětského diktátora Josifa Stalina a nynějšího prezidenta Vladimira Putina. Pravoslavná církev to vysvětila tradicí zachycovat na zdech chrámů historické scény, napsal dnes list Kommersant na svém webu.

V chrámu ozbrojených sil, budovaném v parku Patriot u Moskvy, je zobrazen prezident Putin, ministr obrany Sergej Šojgu či náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov na mozaice nazvané Sjednocení s Krymem bez krveprolití. Stalin podle deníku figuruje v díle zachycujícím vojenskou přehlídku na počest vítězství nad Německem.

„Podle tradice jsou zobrazovány historické scény z toho či onoho období. Je pochopitelné, že jednou z nejvýznamnějších událostí bylo připojení Krymu, na kterém se podílely nejvýznamnější osoby v zemi,“ vysvětlil novinářům biskup Leonin Kalinin, patřící do okruhu rádců hlavy ruské církve. A v chrámu, který byl postaven na počest válečného vítězství v roce 1945, nemohlo podle něj chybět zobrazení vítězné přehlídky. Na zdech se podle biskupa ještě objeví mozaiky s partyzány a také s vojáky z válek proti francouzskému císaři Napoleonovi.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov novinářům řekl, že Kreml není obeznámen s plány výzdoby interiéru chrámu, a poradil obrátit se na ministerstvo obrany či nadaci, která má výstavbu na starosti. „Bohužel nevím, jaké portréty tam jsou na zdech, a tak nevím, zda informace (o zobrazení Putina a Stalina) odpovídá skutečnosti,“ řekl.

Chrám, třetí největší v Rusku o kapacitě 6000 míst, má být otevřen 9. května, kdy si Rusko připomíná vítězství nad nacistickým Německem a jeho spojenci. Myšlenka podle tisku vzešla od ministra obrany a požehnal ji patriarcha Kirill, hlava ruské pravoslavné církve.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 25. dubna 2020  Foto: Wikimedia Commons – Putin

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář