Studie: Američtí duchovní upřednostňují lékařskou léčbu deprese

Podle Národního ústavu duševního zdraví (National Institute of Mental Health) prodělalo v USA alespoň jednu epizodu vážné deprese přibližně 21 milionů dospělých osob.

Nová studie nyní zjistila, že ti, kteří se obrátili na kněze nebo pastora s žádostí o radu, byli s největší pravděpodobností povzbuzeni, aby vyhledali odborníky na duševní zdraví a užívali léky na její léčbu.

SOUVISEJÍCÍČtyři povzbuzení pro křesťany trpící depresemi  

Religion News Service informuje, že takový je závěr celostátního reprezentativního průzkumu mezi duchovními sloužícími v amerických kongregacích napříč náboženským spektrem. Průzkumu se účastnilo 890 osob, jejichž hlavní pracovní náplní je práce duchovního, na příčiny deprese a vhodné způsoby její léčby.

Studie, která byla zveřejněna v časopise JAMA Psychiatry, uvádí, že 90 % respondentů z řad duchovních uvedlo, že by člověka s příznaky deprese povzbudili k návštěvě odborníka na duševní zdraví, a 87 % respondentů by takového člověka povzbudilo k užívání předepsaných léků.

„Existují duchovní, kteří od lékařské péče odrazují,“ řekl Religion News Service sociolog Mark Chaves, který je spolu se socioložkou Annou Hollemanovou autorem studie. „Ukázalo se však, že jich je menšina, a to i v konzervativních náboženských skupinách.“

Studie, kterou financovala Templetonova nadace a která probíhala od února 2019 do června 2020, je považována za první celostátní reprezentativní průzkum názorů duchovních na depresi, uvedl Chaves. Studie zahrnovala 1 600 vedoucích kongregací, z nichž bylo pro účely studie o depresi dotazováno 890 duchovních. 

Mnoho duchovních sice také podporovalo náboženské praktiky pro léčbu deprese, jako jsou modlitby nebo studium Písma, ale tyto náboženské prostředky byly pouze doplňkové.

Studie se duchovních také ptala, jaké jsou podle nich důvody, proč lidé trpí depresí. Naprostá většina ji přisuzovala „stresovým okolnostem“, „traumatickým zážitkům“, „chemické nerovnováze“, „nedostatku sociální podpory“ nebo „genetickému problému“.

Pouze 29 % duchovních uvedlo, že příčinou deprese je „nedostatek víry“, a 16 % uvedlo „posedlost démony“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red. Datum: 23. ledna 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář