Sviatlana Cichanouská vystoupila v Bundestagu

Během posledního dne návštěvy Berlína Sviatlana Cichanouská vystoupila v Bundestagu, setkala se s německým vicekancléřem a ministrem financí Olafem Scholzem, dala rozhovory médiím, provedla tiskovou konferenci a pomocí videokonference vystoupila ve francouzském parlamentu. Poděkovala Němcům za vřelé přijetí a zalitovala, že z Berlína nestihla vidět vůbec nic.

Příští týden se zúčastní českého Fóra 2000. Velmi jsem se zaradovala, že přijede do Prahy, ale bylo to předčasné. Fórum se bude kvůli koronaviru konat on-line.  Ale zdá se, že jednotlivá jednání budou volně přístupná. Měla by vystoupit ve dvou blocích – v diskusi s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem o situaci v Bělorusku; s Madeleine Albrightovou a s polskou socioložkou Karolinou Wigurovou budou diskutovat o roli žen v politice v dobách krize. Podrobnější informaci najdete např. zde

Zatímco Evropa je v nadšení z charismatu paní Cichanouské, Moskva ji zařadila do seznamu hledaných osob, de facto na ni vydala zatykač. Udělala to na základě dohody s Minskem. V Bělorusku je prý Cichanouská stíhaná za vytvoření koordinační rady a snahu uchvátit moc. Podle paragrafu, podle něhož je údajně stíhána, by jí v Bělorusku hrozilo od tří do pěti let vězení. Podle tohoto paragrafů je obviněno několik osob, které sedí ve vězení. Že by byla obviněna i Cichanouská, o tom se zatím nepsalo a ona sama o tom nic neví. V Evropě je v bezpečí, nemůže ale tím pádem do žádné země patřící do Společenství nezávislých států (Arménie, Ázerbájdžán, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Moldavsko, Rusko, Tádžikistán a Uzbekistán), protože tam by jí hrozilo zadržení a vydání ke stíhání do Běloruska.  

Psala jsem před časem, že byl na 30 dnů odsouzen náš bratr, bloger Eduard Palčys. Ve středu jeho žena Viktoria začala bít na poplach. Za celou dobu uvěznění (10 dnů) k Eduardovi nepustili právničku, nepřijali pro něho ani jeden balíček a nepodávají o něm žádné informace. Údajně se nachází v nechvalně známé věznici v ul. Akrescina, ale vzhledem k absenci jakýchkoli informací manželka neví, jestli tam opravdu je, co se s ním děje a v jakém je stavu. Viktoria velmi prosí o modlitby, aby se podařilo vyjasnit, co se s Eduardem děje a kde je.

Volha Sieviaryniec v jednom rozhovoru řekla, že Pavla velmi bolí klouby, protože silně nastydl v době, kdy ještě byl na Akrescina a trávil většinu času v trestné cele. Jednou ho tam nechali několik dnů bez bot a on v betonové cele nastydl… Ochrana zdraví – to je jedna z nejdůležitějších věcí, za které je třeba se u politických vězňů modlit. Psychicky je většina z nich velmi silná a často právě vězeňské podmínky a absurdita všeho, co se s nimi a kolem nich děje, je ještě více posilují. Samozřejmě se jim stýská, ale naprostou většinu z nich žádný psychický tlak nezlomí. Se zdravím je to ale horší. S nástupem podzimu a zimy bude ještě hůř. Modleme se za jejich ochranu a hlavně za rychlé osvobození.

Na Akrescina vymysleli další způsob, jak trápit lidi. Zatímco dříve brali balíčky pro uvězněné každý den (pokud je brali; pro některé je nebrali), teď rozhodli, že je budou brát jen 1x týdně ve čtvrtek. Co to znamená v praxi? Když bude v pátek sluníčko a 20 °C, člověk vyrazí na demonstraci v sandálech a v krátkém rukávu. Tam ho zadrží, šoupnou do cely tak, jak je, a odsoudí ho na 15 dnů. A on od pátku do následujícího čtvrtka sedí ve svých krátkých rukávech a sandálech v nevytopené cele, bez hygienických potřeb a dalších osobních věcí… Z toho důvodu zkušení „recidivisté“ vycházejí ven zásadně pouze se sbaleným zavazadlem, kde mají všechno, co by potřebovali v případě zadržení…

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autorka chce zůstat v anonymitě Datum: 8. října 2020 Foto: Twitter – Cichanouská v Německu

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář