Tento měsíc bude dovršen největší denominační rozkol v historii USA 

Rozkol Sjednocené metodistické církve (UMC) je téměř dokonán. V době, kdy se zavírá okno dočasného plánu umožňujícího odloučení, se téměř každý čtvrtý z 30 000 sborů denominace rozhodl odejít kvůli otázkám sexuality a autority.

Magazín Christianity Today informuje, že tento měsíc přinesl poslední nápor na odchod před termínem 31. prosince. V tomto období hlasovalo pro odchod dalších 74 sborů na Floridě, plus 51 dalších v Illinois, 152 v Mississippi, 8 v Novém Mexiku a 36 ve třech regionech v Texasu. Když regionální konference ratifikovaly poslední várku odchodů, dosáhl podle United Methodist News celkový počet 5 642 sborů, které odejdou v roce 2023, a celkem 7 659 za poslední čtyři roky.

SOUVISEJÍCÍ UMC opustilo kvůli teologickým rozdílům už více než 5000 metodistických sborů 

Tisíce odcházejících sborů představují závěr desetiletí debat, návrhů a setkání UMC zaměřených na sexualitu.

Jedná se také o největší denominační rozkol ve Spojených státech od občanské války. Ačkoli ve 20. století došlo k několika významným církevním rozkolům – včetně těch, které daly vzniknout Presbyteriánské církvi v Americe, Cooperative Baptist Fellowship, Severoamerické luteránské církvi a Anglikánské církvi v Severní Americe – žádný z nich nezahrnoval více než 600 nebo 700 odcházejících kongregací. Rozdělení UMC je více než desetkrát větší.

Podle Christianity Today rozdělení pravděpodobně otevírá cestu k tomu, aby UMC – která na papíře stále nepotvrzuje homosexuální manželství – přijala na své generální konferenci na jaře 2024 progresivnější teologické směřování. Toto shromáždění bylo kvůli pandemii odloženo o čtyři roky.

Výsledkem rozdělení je také vznik nové metodistické denominace. Globální metodistická církev (GMC) zahájila činnost v květnu 2022 a od té doby se k ní přidalo více než 4 000 sborů ze všech 50 států. GMC plánuje uspořádat své první výroční setkání v září 2024. Přechodné vedení slíbilo, že GMC zachová tradiční křesťanské názory na sexualitu a omezí moc biskupů v nové denominaci.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 21. prosince 2023 Foto: UM News – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář