Teoložka odstoupila z německého fóra synodální cesty o sexuální morálce

Z německého fóra synodální cesty o sexuální morálce odstoupila teoložka.

Katharina Westerhorstmannová řekla katolické televizní stanici K-TV, že fórum opustila „nejen kvůli časové tísni, ale také kvůli konkrétní práci na samotném synodálním fóru“, informovala německá verze Catholic News Agency.

Synodální cesta je kontroverzní několikaleté setkání německých biskupů a laiků, na kterém se diskutuje o několika důležitých tématech v katolické církvi jako jsou rola žen v církvi a sexuální morálka. 

SOUVISEJÍCÍKatoličtí biskupové varují Němce, že jejich Synodální cesta by mohla vést ke schizmatu 

Westerhorstmannová vyučuje teologii na Františkánské univerzitě ve Steubenville v Rakousku. Zůstane členkou synodální cesty a stále se může účastnit debat během plenárních zasedání.

Katolická teoložka řekla, že směřování synodálního fóra bylo od počátku jasné. Když byl předložen návrh textu, byly podle ní její pozměňovací návrhy „barevně zvýrazněny, protože neodpovídaly předem stanovenému směru“.

V rozhovoru pro katholisch.de, oficiální zpravodajský web německých biskupů, Hendrik Johannemann výpověď Westerhorstmannové zpochybnil. Johannemann je členem synodálního fóra pro sexuální morálku a k homosexualitě se přihlásil během kampaně, která proběhla začátkem letošního roku v německé televizi.

Při změnách textů byly „všechny změny, které nebyly v souladu s původním textem“, barevně zvýrazněny, řekl Johannemann. Tyto změny mohly být buď „výrazně progresivnější“, nebo konzervativnější, dodal.

Westerhorstmannová upozornila, že se spolu s dalšími členy synodálního fóra, včetně bavorského biskupa Stefana Ostera z Pasova, již dříve snažila „přesněji vysvětlit náš pohled na člověka, který odpovídá současnému učení církve“. Navrhovaný dokument však nebyl přijat.

Jeden z textů Slavení požehnání pro páry, které se milují, říká: „Synodální shromáždění vyzývá biskupy, aby ve svých diecézích oficiálně umožnili slavení požehnání pro páry, které se milují a chtějí spolu žít, ale kterým svátostné manželství není dostupné nebo do něj nechtějí vstoupit. To se týká i párů stejného pohlaví na základě přehodnocení homosexuality jako normativní varianty lidské sexuality,“ cituje prohlášení Catholic News Agency. 

V roce 2021 vatikánská Kongregace pro nauku víry opětovně potvrdila, že katolická církev nemá pravomoc žehnat homosexuálním vztahům.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 22. června 2022 Foto: Katharina Westerhorstmannová | Screenshot K-TV Katholisches Fernsehen YouTube channel.

Tags: ,,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář