Thajské úřady řeší další osud členů pronásledované čínské církve

Více než 60 členů čínské křesťanské církve, kteří se nyní nacházejí v Thajsku, kde obdrželi status uprchlíka, bude v nejbližších dnech deportováno, pravděpodobně do třetí země. 

Zástupce šéfa policie Surachate Hakparn uvedl, že zástupci thajského ministerstva zahraničí a imigračního úřadu jednají s úřadem OSN pro uprchlíky a velvyslanectvím USA o osudu 63 členů Svaté reformované církve ze Šen-čenu. 

„Během příštího týdne budou určitě deportováni. Nevíme však, do které země,“ řekl Surachate agentuře Associated Press.

SOUVISEJÍCÍThajská policie zatkla a zbila 63 čínských křesťanů, zatímco Velká Británie a USA bojují proti jejich deportaci

Členové církve, známé také jako Mayflower Church, získali po svém loňském příjezdu do Thajska status uprchlíka. Věřící tvrdí, že v Číně čelili nesnesitelnému útlaku a žádají o azyl ve Spojených státech.

Před příchodem do Thajska uprchli členové církve v říjnu 2019 na jihokorejský ostrov Čedžu, kde zůstali téměř tři roky, ale rozhodli se odejít, protože bylo jasné, že vyhlídky na útočiště jsou tam mizivé.

Úředník imigračního úřadu, který je obeznámen se středečními jednáními několika agentur, uvedl, že thajské úřady „najdou způsob“, jak členy církve poslat do třetí země.

Členové církve, kteří byli minulý týden zatčeni a pokutováni za překročení doby platnosti víza, očekávali, že budou propuštěni. Místo toho byli autobusem převezeni z Pattayi do policejního detenčního zařízení v Bangkoku, kde podle policejního důstojníka proběhlo běžné řízení.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Surachate uvedl, že členové církve byli rozděleni, přičemž „matky a děti“ – tedy asi polovina skupiny – byly poslány do zařízení imigračního úřadu v severním Bangkoku, zatímco ostatní byli drženi v hlavním zadržovacím středisku úřadu v centru Bangkoku.

Při převozu skupiny do Bangkoku si členové církve vynutili dočasné zastavení autobusů, když pojali podezření, že směřují na mezinárodní letiště v Bangkoku, aby byli repatriováni do Číny, kde se obávají pronásledování. Organizace Human Rights Watch vydala v sobotu prohlášení, ve kterém vyzvala thajskou vládu, aby skupinu nedeportovala kvůli „vážnému nebezpečí, kterému křesťané čelí v případě návratu do Číny“.

Komise Spojených států pro mezinárodní náboženskou svobodu ve své loňské výroční zprávě uvedla, že Komunistická strana Číny vyžaduje, aby náboženské skupiny podporovaly její vládu a politické cíle, včetně změny náboženského učení tak, aby odpovídalo ideologii a politice strany. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 14. dubna 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář