Tim Keller: Maják naděje uprostřed tmy

V době katastrof, jako je nynější pandemie, Bůh připomíná lidstvu jejich potřebu Boha a vyzývá církev, aby milovala a podporovala lidi z jiných ras a náboženství, říká teolog Timothy Keller.

„Nikdy jsme neměli takovou globální pandemii, a protože žijeme v globalizovaném světě, k takovýmto věcem prostě může dojít a může se to stát znovu,“ řekl devětašedesátiletý pastor Redeemer Church v New Yorku novinám The Christian Post.

„Boží poselství světu v takových časech, jako je vždy: „Opravdu to nemáte pod kontrolou. Možná si myslíte, že se pečlivě přichystáte na tu další, ale nikdy to sami nezvládnete. Svět není pod vaší kontrolou; je to pod mou kontrolou. Musíte se na obrátit na Mne. Sami nejste schopni vést svůj vlastní život. Potřebujete mou moudrost a potřebuješ moji pomoc.“

„Při každé katastrofě, ať už je to 9/11 nebo COVID-19, Bůh říká lidem: Nakonec svět dovedu ke svému konci. Ale prozatím je to místo plné nedokonalostí a pokaždé, když si myslíte, že Mě nepotřebujete a že se sami můžete dostat na vrchol, něco podobného vám připomene, že Mě potřebujete,“ pokračoval.

Spoluzakladatel křesťanského konzervativního projektu The Gospel Coalition na podzim 1989 založil v New Yorku se skupinou 15 lidí sbor Redeemer, který se scházel v bytě. Ale v roce 2016 již sbor založený na Manhattanu pořádal každý víkend osm bohoslužeb s průměru za účasti více než 5 O00 lidí.

Před třemi lety se sbor rozdělil do třech menších skupin ve východní, západní části a v centru New Yorku. Přestože Keller v roce 2017 odešel do důchodu pro CP řekl, že stále zůstává aktivně zapojen do života sboru.

„Před třemi týdny jsem věděl o 12 pastorech a zaměstnancích, kteří měli COVID-19,“ poznamenal. „A to bylo před třemi týdny. Teď máme spoustu nemocných členů. Neznám ale nikoho, kdo by zemřel. Mějte však na paměti, že Redeemer je sbor převážně mladých lidí. Máme jen velmi málo seniorů, a proto doufám, že nebudeme mít mnoho úmrtí.“

Celý stát New York se stal zdaleka nejvíce zasaženým státem virem COVID-19 v USA.

Keller řekl, že právě teď si není jistý, co Bůh říká církvi. Skutečný test pro křesťany podle něj „přijde o několik měsíců později, když se křesťanům naskytne příležitost svědčit o Bohu, jak si to teď ani nedokážeme představit.“

Ekonomické důsledky krize budou příležitostí pro křesťany k službě lidem ve svém okolí. Sboru Redeemer se něco takového stalo při pádu dvojčat. Keller poukázal na to, že když dojde k katastrofě, „lidé mají tendenci se scházet a pracovat společně s těmi, s nimiž by jinak nesouhlasili“.

Keller, který je označován za „nejúspěšnějšího evangelistu ve městech“ v současné době slouží jako předseda misijní organizace Redeemer City to City a pomohl založit více než 500 sborů v desítkách nejvlivnějších měst na světě.

Podle Kellera dělá koronavirus to, co 9/11 udělal New Yorku: představuje křesťanům jedinečnou příležitost sloužit jako maják naděje uprostřed tmy.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 22. dubna 2020  Foto: WIkimedia Commons – Timothy Keller

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář