Třetina křesťanů zatčených v Íránu se stala terčem útoku kvůli držení více Biblí

Podle nové zprávy předních organizací monitorujících pronásledování se křesťané v Íránu v roce 2023 potýkali s nárůstem zatýkání a úřady se zaměřily zejména na distributory Bible. Třetina zatčených vlastnila více výtisků Bible.

Lidskoprávní organizace Article 18, Christian Solidarity Worldwide, Open Doors a Middle East Concern v pondělí zveřejnily společnou výroční zprávu za rok 2024, ve které analyzují různé způsoby, jakými se íránský režim zaměřuje na náboženské komunity, včetně křesťanů, a vystavuje je zatýkání, pokutám a bičování. 

SOUVISEJÍCÍ Iránští evangelikální křesťané se sjednocují, aby společně pomáhali šířit evangelium 

„Přestože v roce 2023 byl zatčen srovnatelný počet křesťanů jako v předchozích letech – v roce 2023 bylo zdokumentováno 166 zatčení oproti 134 v roce 2022 – bylo možné zveřejnit méně jmen a tváří,“ uvádí se podle Christian Post ve zprávě. 

Zatýkání přicházela ve „vlnách“, píše se dále v dokumentu. Před červnem úřady zatkly hrstku lidí, během léta se počet zatčení zvýšil na více než 100 během tří měsíců a „další vlna zatýkání přišla během Vánoc“.

Jak zpráva uvádí, jen málo ze zatčených souhlasilo se zveřejněním svých případů, což vedlo k nárůstu počtu „obětí bez tváře“. 

„Do konce roku 2023 bylo nejméně 17 křesťanů zatčených během léta odsouzeno k trestům odnětí svobody v délce od tří měsíců do pěti let nebo k trestům nespojeným s odnětím svobody, jako jsou pokuty, bičování a v jednom případě veřejně prospěšné práce spočívající v kopání hrobů, a to na základě obvinění z ‚protistátní propagandy‘,“ vysvětluje zpráva.

Steve Dew-Jones, ředitel zpravodajství londýnské organizace Article 18, která se specializuje na monitorování pronásledování v Íránu, řekl deníku The Christian Post, že nepovažuje za náhodu, že k zatýkání v roce 2023 došlo v měsících předcházejících výročí smrti Mahsy Amíniové.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 23. února 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář