Tři manželství, megasbor a celebrita – život sestry Aimee byl plný vítězství i pádů (1. část)

Sestra Aimee (jak ji všichni přezdívali) se stihla třikrát vdát, byla průkopnicí hlásání evangelia přes rádiové vysílání, ale hlavně vedla svého času největší sbor v USA, když ani mezi protestanty služba žen nebyla v církvi vůbec běžná. Její život je plný výšek, ale i hlubokých údolí. S nadsázkou ji můžeme označit za první křesťanskou celebritu, kterou sekulární média milovala. Její životní příběh by mohl být zajímavým námětem pro Hollywood.

Celým jménem Aimee Semple McPhersonová se narodila 9. října 1890 v městečku Salford v Kanadě. První poznatky o křesťanství získala od své matky, která pracovala v Armádě spásy. Aimee už jako dítě kázala o Bohu svým panenkám a jako středoškolačka napsala do celostátních deníků stížnost, proč peníze daňových poplatníků jdou do státních škol, které podporují evoluci a degradují biblický pohled na stvoření. Její snaha vzbudila reakci množství lidí a pro teenagerku to byla první zkušenost s publicitou

Oheň z Azusa street zasáhl i McPhersonovou

V té době na opačné straně Ameriky začal svou službu na jedno oko slepý Afroameričan William Seymour na Azusa st. v Los Angeles v nepoužívané metodistické budově. Student letničního kazatele Charlese Parhama vyučoval o darech Ducha svatého, což doprovázela modlitba v jazycích. Oheň zapálený na jihu Kalifornie se brzy roznesl do dalších koutů Ameriky, Evropy a Afriky.

Sestra Aimee se na probuzeneckém shromáždění na konci roku 1907 setkává s letničním evangelistou Robertem Semplem. Tato událost se stala určující pro duchovní cestu mladé křesťanky. Nabyla přesvědčení, že nově objevené letniční hnutí s učením zaměřeným na působení Ducha svatého, je místo, kde Bůh bude konat své dílo.

Dnes se k letničně-charismatickému hnutí, které zasáhlo celou škálu denominaci hlásí více než 600 tisíc křesťanů a patří mezi nejrychleji rostoucí proudy křesťanství, hlavně v Jižní Americe a Africe.

Aimee se zamilovala do irského kazatele, okouzlil jí nejenom svým kázáním, ale i svým osobitým šarmem. Po krátké známosti mají už na podzim dalšího roku svatbu. Mladý pár se následně stěhuje do Chicaga, kde se připojí k místnímu letničního sboru Full Gospel Assembly.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: Michal Nosál  Datum: 26. července 2019 Foto: Wikipedie

Tags: ,

1 Komentář

  1. „Dnes se k letničně-charismatickému hnutí, které zasáhlo celou škálu denominaci hlásí více než 600 tisíc křesťanů.“

    Jde o klasické míchání dvou zcela odlišných hnutí, kdy letniční tvoří samostatné denominace a mají i odlišnou soteriologii. Ale budiž. Když si pak číslo uvedené v tomto článku vynásobíte tisícem, dostanete se teprve k reálným odhadům. Jde o stovky milionů, nikoliv o stovky tisíců.

    Jinak A. McPhersonová je opravdu spíše průkopnicí charismatismu než pentekostalismu a první letniční s ní mívali problém.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář