Ukrajina by měla mít odvahu k vyvěšení bílé vlajky a jednání, řekl papež

Vatikán – Ukrajina by měla mít odvahu k vyvěšení bílé vlajky a jednání o ukončení války s Ruskem. Řekl to podle dnešní zprávy agentury Reuters papež František v rozhovoru, který má švýcarská televize RSI odvysílat 20. března. Papež naznačil, že konflikt se pro Ukrajinu nevyvíjí dobře a hovořil v té souvislosti o porážce.

Papež byl v rozhovoru tázán na svůj postoj v debatě mezi těmi, kteří říkají, že by se Ukrajina měla vzdát, protože není schopna vypudit ruské síly, a těmi, kteří tvrdí, že by to legitimizovalo počínání silnějšího. Tazatel v rozhovoru použil termín „bílá vlajka“.

SOUVISEJÍCÍPetr Húšť o Ukrajině: Šílenci víry, slzy i zázraky

„To je jedna interpretace, to je pravda,“ řekl František podle přepisu rozhovoru a jeho částečného záznamu, které má Reuters k dispozici. „Ale domnívám se, že nejsilnější je ten, kdo zhodnotí situaci, pomyslí na lidi a má odvahu k bílé vlajce a jedná,“ řekl papež a dodal, že jednání by se měla konat s pomocí světových mocností. Na dotaz, zda je připraven jednání zprostředkovat, odpověděl: „Jsem tu.“

„Slovo jednat je odvážné slovo. Když vidíte, že jste poražen, že věci se nevyvíjí dobře, musíte mít odvahu k jednání,“ řekl František.

Podle Reuters je to patrně poprvé, co papež použil pojmy jako „bílá vlajka“ nebo „poražen“ v debatě o válce na Ukrajině, ačkoli už v minulosti hovořil o potřebě jednání.

František rozhovor poskytl už minulý měsíc a Reuters ho dostal k dispozici dnes.

V pátek turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po jednání s ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským řekl, že Turecko je ochotné uspořádat mírový summit za účasti Ruska. Zelenskyj řekl, že nejdříve je nutné vypracovat mírový plán a až pak začít jednání s Moskvou. Zdůraznil přitom, že se nehodlá vzdát jakéhokoli území.

Zelenskyj má vlastní mírový plán, který předpokládá odchod ruských vojáků z celé Ukrajiny a obnovu jejích státních hranic. Kreml mírová jednání za podmínek požadovaných Kyjevem vylučuje.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 9. března 2024 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,,

8 Komentáře

 1. Ve válce totiž ČR není a občané ČR mají plné právo dle ústavy na to aby se postavili proti vládě, která by nás chtěla do války zavlést. Tato vláda neni kompetentní a nemá už ani mandát k takovému rozhodnutí a referendum by neprošlo protože válku nikdo kromě hloupých aktivistů nechce.

  Odpověď
 2. Nebylo snad vyhození muničních skladů ve Vrběticích Rusy válečnou agresí Rusks proti ČŘ?

  Nejsou snad prokremelské dezinformace jaké šíří Protiproud či Aeronet válečnou agresí Ruska proti naší zemi?

  Nejsou výzvy nepomáhat Ukrajině, aby se bránila proti ničení své země ruskou armádou projevem Putinovy páté kolony na našem území? Cožpak nikdo neví, jak Hitler v Mnichově sliboval, že se spokojí se Sudetami a nakonec obsadil celou Evropu? Má smysl jednat s agesorem, o němž víte, že všechny smlovy klidně poruší?

  Odpověď
 3. Papežovým úkolem je starat se o církev. Politiku má jako vedlejší pracovní poměr, nejspíše na to má lidi. Sympatické na jeho názorech je to, že bere v úvahu lidi – lidi, kteří jsou dnes živí a zítra mohou být mrtví, kvůli generálům, kteří na mapách šachují se svými tančíky a kvůli korporacím, které díky válce prosperují. V roce 1968 jsme měli velkou armádu, která měla možnost se bránit. Prezident Svoboda byl rozumný a armádu neaktivoval. Co by to přineslo – zbytečně mrtvé lidi a potvrzení toho, že u nás řádí kontrarevoluce.
  Pohled papeže na situaci na Ukrajině považuji za informovaný a realistický.

  Odpověď
 4. Jako katolík se za svého papeže hluboce stydím. Celý text rozhovoru s ním je zde: https://www.vaticannews.va/cs/papez/news/2024-03/papezuv-rozhovor-o-valce-na-ukrajine-nestydte-se-vyjednavat.html Papež v něm řekl: „Když vidíte, že jste poraženi, že se věci nevyvíjejí dobře, musíte mít odvahu vyjednávat. Stydíte se, ale kolika mrtvými to skončí?“ Jakým právem papež říká, že Ukrajina je poražená? Což si neuvědomuje, že jeho slova jsou vodou na mlýn Putinovi? Že podkopávají morálku těch, kdo odporují zoročení Ukrajiny? Co by se stalo, kdyby se Ukrajina vzdala? Co se stalo, když se Československo v roce 1948 vzdalo Rusům? V monstrprocesech bylo zavražděno 248 lidí, 450 bylo zavražděno při pokusu uprchnout přes hranici, 200 tisíc nevinných bylo uvězněno, z nich 8000 ve vězení zemřelo. Rusové znovu adorují masového vraha Stalina.

  Proč se papež raději neobrátí na své bratry v Kristu – ruskou pravoslavnou církev? Proč ji nevyzve alespoň k pasivní rezistenci vůči své zločinné vládě? Vždyť ruští pravoslavní Putinovu agresi podporují!

  Papež v rozhovoru znovu vyrukoval s obehranou písničkou, že na válce vydělávají výrobci zbraní. Což neví, že Evropa výrobu zbraní hrubě podcenila a Putin využil její obranné slabosti? Což neví, že USA s dodávkou dalších zbraní váhají? Což neví, že nejvíce zbrojí Rusko a vydává 40% státního rozpočtu na jejich výrobu?

  Odpověď
 5. Pane Pavle, Vladimír Putin zachránil miliony lidí, kteří do té doby umírali po celém světě na Covid. Od února 2022 Covid zmizel! Není to na Nobelovu cenu za medicínu? Kdo by dnes tlačil na očkování, i když umírá stejný počet lidí, když máme Ukrajinu?

  Za chvíli si jen EU a Rusko pragmaticky rozdělí Ukrajinu, jak již předesílá papež (NATO už tam má prý vojáky léta). Někteří komentátoři řeknou, že se zmýlili, jako mnohokrát v historii, a média Vám jistě předloží další výživné téma, které bude třeba přetřásat v každém komentáři.

  Dříve to byly vakcíny, dnes je to Putin, co bude za rok?

  Odpověď
 6. to Petr Kartouz

  jakým způsobem měl Putin zachránit lidi umírající na covid?

  Říkáte, že si Rusko a NATO rozdělí Ukrajinu. Vy si myslíte, že ukrajinská vláda je loutkou NATO, že musí plnit jeho příkazy? Jestli je to tak, jakým způsobem vykonává NATO násilí na ukrajinské vládě? Je ukrajinská vláda v zajetí vojáků NATO?

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář