Ukrajina chce náboženskou nezávislost na Rusku, prohlásil Zelenskyj

Kyjev – Ukrajina si chce zajistit náboženskou nezávislost na Rusku, oznámil ve čtvrtek v pravidelném večerním projevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Kvůli problematice činnosti náboženských organizací se podle něj dnes sešla ukrajinská bezpečností rada.

Orgán mimo jiné pověřil vládu, aby vypracovala návrh zákona, který znemožní organizacím s ruským vlivem operovat na Ukrajině, uvedl Zelenskyj.

„Musíme vytvořit takové podmínky, aby žádné z uskupení závislých na agresorském státu nemělo příležitost manipulovat s Ukrajinci a oslabovat Ukrajinu zevnitř,“ citovala Zelenského agentura Ukrinform.

SOUVISEJÍCÍ Arcibiskup z Canterbury zahájil třídenní návštěvu Kyjeva

Kyjev má také v plánu provést odbornou analýzu postavení ukrajinské pravoslavné církve kvůli její možné závislosti na moskevském patriarchátu. „Pokud to bude nutné, přijmeme v tomto ohledu zákonná opatření,“ uvedl Zelenskyj.

Ukrajinská tajná služba na konci listopadu prohledala významný kyjevský klášter Kyjevskopečerská lávra a další místa patřící ukrajinské pravoslavné církvi. Při razii agenti podle prohlášení tajných služeb zabavili proruskou literaturu i tisíce dolarů.

Po ruské invazi na Ukrajinu ukrajinská pravoslavná církev vyhlásila na moskevském patriarchátu nezávislost. Nesouhlasila s počínáním moskevského patriarchy Kirilla, který podporuje ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho válku proti Ukrajině.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 2. prosince 2022 Foto: Wikimedia Commons – Kyjev

Tags: ,,,,

1 Komentář

  1. Ukrajina by, myslím, hlavně měla zajišťovat náboženskou svobodu a chránit se od směšování politiky a náboženství.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář