Ukrajina zahájila trestní řízení proti moskevskému patriarchovi Kirillovi

Moskva – Ukrajina zahájila trestní řízení proti patriarchovi ruské pravoslavné církve Kirillovi. Podle ruskojazyčného servisu BBC o tom informovala ukrajinská tajná služba SBU. Tajná služba uvedla, že patriarcha je členem užšího ruského vedení a jako jeden z prvních loni v únoru veřejně podpořil ruskou invazi na Ukrajinu.

Kirill, občanským jménem Vladimir Michajlovič Gunďajev, je na Ukrajině stíhán na základě článků o zásahu do územní celistvosti a nedotknutelnosti, schvalování ruské agrese proti Ukrajině a kvůli vedení útočné války. SBU uvedla, že její pracovníci společně se zástupci generální prokuratury shromáždili důkazy o tom, že Kirill napomáhá ruské vojenské agresi, popírá válečné zločiny, jichž se na Ukrajině dopouštějí členové ruských invazních jednotek, a rozšiřuje mezi věřícími protiukrajinskou propagandu.

SOUVISEJÍCÍEstonsko zakázalo vstup moskevskému patriarchovi Kirillovi

Patriarcha Kirill loni v březnu veřejně požehnal vojákům účastnícím se války proti Ukrajině a daroval ikonu šéfovi Národní gardy Viktoru Zolotovovi.

BBC připomíná, že ukrajinská pravoslavná církev opakovaně kritizovala moskevského patriarchu za to, že neodsoudil válku proti Ukrajině. Tato církev měla před vpádem ruských vojsk v oficiálním názvu dovětek „moskevského patriarchátu“, brzy po invazi se ale odkazu na Moskvu zbavila a vyhlásila na ní nezávislost. Nicméně SBU zahájila proti mnohým jejím představitelům trestní řízení kvůli omlouvání ruské agrese.

Kvůli podpoře ruské invaze na Ukrajinu je patriarcha Kirill na sankčním seznamu na Ukrajině, v Británii, Kanadě nebo také v Česku.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 4. listopadu 2023 Foto: Wikimedia Commons – patriarcha Kirill

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář