Ukrajinská církev odstranila středověkého ruského světce z oficiálního kalendáře

Ukrajinská pravoslavná církev vyškrtla ze svého oficiálního kalendáře středověkého ruského vůdce a světce v době, kdy se blíží druhé výročí ruské invaze.

Minulý týden se v oficiální rezidenci primase pravoslavné církve v katedrále svatého Michala ve Zlatém dómu v Kyjevě konal Svatý synod Ukrajinské pravoslavné církve, na kterém vedení přijalo usnesení o vyřazení tohoto světce z kalendáře.

SOUVISEJÍCÍRuské síly od začátku války na Ukrajině zajaly a zabily nejméně 29 náboženských představitelů

Portál The Christian Post informuje, že v rámci programu zasedání se Svatý synod dohodl na zrušení památného dne knížete Alexandra Něvského. 

Ruský vojevůdce ze 13. století, známý svými vojenskými vítězstvími proti Němcům a Švédům,  v roce 1500 kanonizovaný jako světec, měl svátek 23. listopadu.

Místo toho Svatý synod rozhodl, že 23. listopad bude dnem památky pátera Alexandra, prvního opata kláštera v Nevsypuščích z 5. století.

Tento krok se neobešel bez kritiky – na webových stránkách Orthochristian.com byl zveřejněn sloupek, který toto rozhodnutí odsoudil jako součást „pokračující snahy o duchovní rozdělení historicky sjednoceného ukrajinského a ruského národa“.

„Není překvapivé, že ukrajinskou vládou posvěcená ‚církev‘ bude alergická na svatého Alexandra Něvského,“ stojí ve sloupku.

„Tento velký vojevůdce porazil západní vojska, která vedla válku proti Rusi s požehnáním římského papeže s cílem přivést Rus do západní, římskokatolické sféry vlivu a nadvlády. Porážka byla rozhodující a udržela Rusko na jeho vlastním civilizačním kurzu.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 16. února 2024 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář