Ukrajinská křesťanka uprchla z vlasti před válkou, v Jeruzalémě vyhrála maratón

Jeruzalém – Během nezvykle chladného a deštivého rána byl odstartován jeruzalémský maraton, který slavil svůj jedenáctý ročník.  Někteří z účastníků běželi za Ukrajinu.

V ženském maratonu zvítězila totiž ukrajinská uprchlice.

Valentina Verecká, zahalená v izraelských a ukrajinských vlajkách, jako první v ženské kategorii protnula cílovou pásku. „Je to pro mě velký den. Dnes běžím za mír,“ řekla podle CBN News vítězná Ukrajinka.  

SOUVISEJÍCÍ V Č. Budějovicích pomáhá desítkám Ukrajinců denně i řeckokatolická církev

Před měsícem uprchla se svou dcerou do Polska, zatímco její manžel zůstal bojovat proti Rusům. Nyní je v Jeruzalémě a snažila svým výkonem upozornit na nelehkou situaci v rodné zemi. 

„Jedním z mých cílů je ukázat celé své zemi, že vždy bojujeme. Dokážeme to a vyhrajeme. Vím to,“ řekla Valentina americké křesťanské televizi CBN News večer před závodem.

Letošního jeruzalémského maratonu, půlmaratonu a čtyř dalších závodů se zúčastnilo asi 25 000 běžců. Na tiskové konferenci před akcí přivítal Vereckou starosta Jeruzaléma Moše Lion.

„Jsem tak rád, že jsme vám mohli pomoci uskutečnit váš sen soutěžit zde v Jeruzalémě. Vážení přátelé, sport lidi spojuje. Sport může pomoci k míru. Takže kde je lepší běžet maraton než ve městě míru, městě Jeruzalém,“ řekl Lion.

Valentina Verecká nebyla jediná z Ukrajiny, která se účastnila maratonu. Skupina asi 40 nových imigrantů a uprchlíků, kteří nedávno dorazili do Izraele, také svým během ukázala solidaritu s Ukrajinou.

Další Ukrajinka Maša Radková skončila druhá v ženském půlmaratonu.

Šlo o první mezinárodní akci od doby, kdy Izrael po dvou letech lockdownu kvůli covidu otevřel své hranice všem. Zúčastnilo se nejméně 1100 běžců z celého světa.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 28. března 2022 Foto: screenshot YouTube – Valentina Verecká

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář