Úřadu se vzdal pronásledovaný čínský kněz. Jeho byt byl odpojen od elektřiny, plynu a vody

Peking – V diecézi Min-tung (Mindong) se veřejně vzdal svého úřadu pomocný biskup Kuo Si-ťin (Guo Xijin). Svoji demisi podal oficiálně již před měsícem, ale tuto neděli (4.10.) ji vysvětlil věřícím v obsáhlé promluvě, přeložené a zveřejněné portálem Asia News. Jde o biskupa, který teprve loni obdržel státní souhlas k biskupské službě, když přenechal vedení diecéze biskupovi Čan S‘-lu (Zhan Silu) z Vlasteneckého sdružení, který přijal biskupské svěcení nedovoleně, ale mezitím obdržel od papeže dispenz a plné společenství.

Související: Čínské úřady nabízejí peníze za udání nelegálních domácích sborů

Biskup  Kuo Si-ťin se tedy stal pomocným biskupem, ale nyní, po necelých dvou letech, odstoupil. Ve zmíněné promluvě jako důvod uvedl svoji „neznalost, neschopnost a nekompetentnost držet krok s dobou“, pročež „odchází z veřejného života do soukromí modlitby“. Zároveň vyzval věřící k „poslušnosti diecéznímu biskupovi Čan S‘-lu (Zhan Silu)“.

Pravý důvod jeho odchodu tamější věřící samozřejmě znají. Odmítl totiž podepsat tzv. občanskou registraci duchovenstva, jak sám zmínil, a zdůraznil, že „svátosti udílejí platně všichni, tedy ti, co podepsali, i ti, co nepodepsali“, přesně podle stanoviska Svatého stolce.

Abdikaci biskupa v minulosti mnohokrát vězněného bylo možno očekávat, neboť byl již rok na každém kroku sledován policejními orgány, jeho byt byl odpojen od elektřiny, plynu a vody…  Jak uvádí agentura Papežského institutu zahraničních misií Asia News, ani tyto obstrukce nepřipravili biskupa o vnitřní pokoj a křesťanskou přívětivost, jak je vidět, když žehná do policejních kamer jejich obsluze. Podobně jako on přišlo o státní souhlas k duchovenské službě šest z přibližně 60 kněží této diecéze.

Organizace Open Doors řadí Čínu na 23. místo na seznamu 50 zemí, kde je největší pronásledování křesťanů. Nezisková organizace poznamenává, že všechny sbory jsou vnímány jako hrozba, pokud se stanou příliš velkými, příliš společensky aktivními nebo zvou zahraniční hosty.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Vatikánský rozhlas -red- Datum: 6. října 2020 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář