Útoky a únosy nutí křesťanské školy v Nigérii ukončit svou činnost

Alarmující nárůst únosů vedl k uzavření třinácti převážně křesťanských škol v nigerijském státě Kaduna. Podle Christian Solidarity Worldwide je cílem státních úřadů po únosu 121 studentů baptistické střední školy snížit riziko dalších útoků.

Ředitel organizace uvedl, že rozhodnutí zavřít školy bylo učiněno během „setkání s Národní asociací majitelů soukromých škol (NAPPS) a několika klíčovými zúčastněnými stranami,“ cituje prohlášení portál křesťanské televize CBN News.

SOUVISEJÍCÍOd začátku roku bylo v Nigérii zabito nejméně 3 400 křesťanů

Při posledním útoku skupina ozbrojenců zaútočila na baptistickou školu Bétel ve městě Damiši a unesla více než 121 studentů.  Za posledních šest měsíců došlo ve státě Kaduna už ke čtyřem únosům. V celé Nigérii jich bylo sedm.

„Naše myšlenky a modlitby jsou s lidmi ze státu Kaduna, kteří nadále nesou hlavní tíhu selhání bezpečnostních sil státu,“ uvedl ředitel CSW ScotBower. „Zavírání škol a odebírání dětí ze vzdělávacích zařízení je zoufalým opatřením, které vyvolává dojem neschopnosti státu řešit dramatickou situaci.“

Bower dále dodal: „Toto rozhodnutí pravděpodobně poškodí vzdělání a budoucí vyhlídky dotyčných studentů, přičemž nabídne pouze krátkodobé řešení jevu, který je součástí celostátní krize vyžadující komplexní řešení.“

Lidskoprávní organizace se domnívaly, že únosy provádí neorganizované skupiny banditů. Nedávno však guvernér státu Kaduna El Rufai podle CBN News informoval veřejnost, že peníze za výkupné byly použity na financování teroristické organizace Boko Haram a jejich extremistické agendy.

Dětský fond OSN pro mimořádné situace (UNICEF) odhaduje, že v současnosti se mimo školský systém nachází více než 13 milionů dětí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 24. srpna 2021 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář