Útoky a únosy ozbrojenců v Nigérii si vyžádaly oběti na životech

Útok pastevců na baptistický sbor v Nigérii zanechal jednoho mrtvého, další osoba byla zraněna a čtyři ženy byly uneseny. Ozbrojení muži přepadli členy protestantské denominace ve státě Jižní Kaduna.

Podle Christian Solidarity Worldwide (CSW) byla při nedělním útoku na baptistický kostel Haske ve vesnici Manini zabita zdravotní sestra Zacharia Dogon Jaro. Ozbrojenci také unesli Charity Musa, Rose Zacharia, Alheri Bala a vdovu Liatu Zakka, jejíž manžel byl zavražděn při dřívějším útoku.

SouvisejícíOsm unesených křesťanů z Nigérie se dostalo na svobodu

CSW informuje, že region Kaduna se stále více stává epicentrem únosů. Přestože zde má své ústředí 11 vojenských zařízení, míra nejistoty se téměř shoduje s úrovní nebezpečí na severovýchodě Nigérie.

Místní zdroj řekl CSW: „Únosci rozšiřují své aktivity, zejména ve venkovských oblastech. Cítíme se jako vězni. Jakmile někam cestujete, tak jste plný strachu, dokud nedorazíte do cílové destinace.“

O dva dny dříve byla ve vesnici Kwanan Bature nalezena těla tří studentů. Ozbrojení muži je unesli 20. dubna z Greenfield University.

Dorathy Tirnom Johanna, Precious Nwakacha a Abubakar Sadik Jusuf Mu’azu Sanga byli mezi dvaceti studenty a třemi zaměstnanci unesenými při útoku, při kterém byl zabit jeden člen personálu. Ozbrojenci původně vyhrožovali, že zabijí každý den tři studenty, pokud nedostanou výkupné ve výši kolem 40 milionů korun.   

V reakci na nárůst únosů guvernér státu Kaduna vyzval občany, aby se spojili proti „silám temnoty zpochybňujícím národní bezpečnost a samotnou existenci nigerijského státu“. Zároveň zopakoval své nedávné rozhodnutí přestat platit výkupné a dodal, že „nikdo žijící v buši není nevinný a musíme je všechny zabít.“

Prezident CSW Mervyn Thomas ve svém prohlášení uvedl: „Vyjadřujeme hlubokou soustrast rodinám Dogona Jara, Dorathy Tirnom Johanny, Precious Nwakachy a Abubakara Sadika Jusufa Mu’azu Sangy“ a poznamenal, že ozbrojené skupiny téměř denně unášejí a terorizují občany Nigérie.

„Znovu vyzýváme Nigérii, aby naléhavě řešila krizi únosů a zajistila, aby byly odpovědné osoby postaveny před soud. Rovněž naléhavě žádáme mezinárodní společenství, aby neslo odpovědnost za Nigérii, a zajistilo, aby vláda soustředila své úsilí na ochranu zranitelných občanů.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 6. května 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář