V Afghánistánu začal školní rok, starším dívkám Tálibán dál studovat zakazuje

Kábul – V Afghánistánu začal tento týden nový školní rok, dívky a ženy od sedmé třídy výš jsou ale i nadále z docházky vyloučeny. Informovala o tom agentura AP, podle níž Afghánistán zůstává jedinou zemí na světě, která vzdělávání žen takto omezuje. Podle Dětského fondu OSN (UNICEF) se zákaz týká více než milionu dívek.

Afghánské ministerstvo školství na úvod nového školního roku uspořádalo ve středu ceremoniál, kterého se ale nesměly zúčastnit novinářky. „Vzhledem k nedostatku vhodných míst pro naše sestry se reportérkám omlouváme,“ bylo napsáno v pozvánce médiím na akci.

Ministr školství Habibulláh Agha uvedl, že ministerstvo se „maximálně snaží zvýšit kvalitu výuky náboženství i moderních věd“. Tálibán dává přednost výuce islámu před základní znalostí čtení, psaní a počtů a podporuje náboženské školy – madrásy, píše agentura AP.

Islamistické hnutí Tálibán již dříve sdělilo, že pro vyšší vzdělávání dívek je zapotřebí vytvořit určité podmínky. V tomto ohledu ale nebyl zaznamenán žádný pokrok, podotkla agentura AP. Za své první vlády v 90. letech Tálibán rovněž vzdělávání dívkám znemožňoval.

SOUVISEJÍCÍTři velké humanitární organizace pozastavují činnost v Afghánistánu

„Již více než 900 dní mají dívky starší 12 let zakázáno chodit do školy,“ napsala Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) na síti X, přičemž vyzvala vládu Tálibánu, aby ukončila „tento neospravedlnitelný a škodlivý zákaz“. „Vzdělávání je nezbytné pro mír a prosperitu,“ zdůraznila UNAMA.

Hnutí Tálibán po nástupu k moci v roce 2021 slíbilo, že bude vládnout umírněněji, postupně ale začalo přijímat přísná opatření proti ženám a vyřazovat je z veřejného života. Rok po nástupu k moci uzavřel Tálibán pro dívky střední školy.

Omezování přístupu žen ke vzdělávání je hlavní překážkou pro mezinárodní uznání vlády Tálibánu v Afghánistánu a pro zrušení sankcí, které tvrdě dopadají na afghánskou ekonomiku, píše agentura AP.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 22. března 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář