V Berlíně vznikne stánek k uctívání pro tři světová náboženství

Berlín – Nová budova se bude snažit podporovat jednotu mezi světovými náboženstvími tím, že nabídne prostor, kde mohou křesťané, muslimové a Židé společně uctívat pod jednou střechou.

Stavba byla navržena berlínským architektem Kuehnem Malvezzim a její cena by odhadem měla být 47 mil. EUR. Stánek k uctívání bude zahrnovat plně funkční mešitu, kostel a synagógu spolu s konferenční místností. Kromě těchto tří náboženství tam budou moci podle portálu Premier uctívat také přívrženci dalších vyznání.

Projekt stavby nazvaný „Dům Jednoho“ byl duchovním dítětem křesťanského teologa Rolanda Stolteho. „Myšlenka je docela jednoduchá,“ řekl pro britský Guardian. „Chtěli jsme postavit dům modliteb a vyučování, kde by tato tři náboženství mohla koexistovat, přičemž by si každá zachovala svou vlastní identitu.“ Na webových stránkách projektu je cíl budovy vysvětlen jako snaha o podporu „mírových vztahů“ mezi abrahámovskými náboženstvími.

Na stránce projektu je také citát od Martina Luthera Kinga Jr. jako součást inspirace: „Zdědili jsme velký dům, velký ‚světový dům‘, ve kterém musíme žít společně – černí a bílí, lidé z Východu a Západu, pohané a Židé, katolíci a protestanté, muslimové a hinduisté – rodina oddělená v myšlenkách a kultuře, která, protože už nikdy nemůžeme žít odděleně, se musí nějak naučit žít spolu v míru.“

Návrháři dodali, že stánek k uctívání si klade za cíl být „symbolem mírového dialogu“. Jeden z představitelů zapojených do projektu, rabín Andreas Nacham, poznamenal, že zatímco křesťané, Židé a muslimové budou v budově uctívat samostatně, se budou scházet při náboženských svátcích, vzpomínkách a oslavách. „Je to více než symbol. Je to začátek nové éry, kdy ukážeme, že mezi námi není nenávist,“ řekl.

Dům Jednoho bude stát na místě kostela sv. Petra. Kostel byl zbořen v roce 1964, ale poté, co byly před více než deseti lety odkryty jeho základy, byly předloženy návrhy na stavbu nového chrámu.

„Chtěli jsme vytvořit nový druh náboženské stavby, která zrcadlí dnešní Berlín,“ řekl Stolte pro Guardian. „Iniciátoři jednají jako zástupci. Toto není klub pro monoteistická náboženství – chceme, aby se k nám přidali další.“

Většinu nákladů na projekt hradila federální vláda a město Berlín. Částka 9 milionů EUR již byla získána prostřednictvím darů. Stolte uvedl, že podpora byla na začátku povzbuzením zejména po skeptiky.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 3. března 2021 Foto: CC Search – Dům Jednoho

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Tags: ,,,,,,

1 Komentář

  1. Karel Krejčí

    Bible je úžasná kniha. Její jazyk, stylizace, způsob sdělení, symboly, příměry, podobenství, nadčasovost a především inspirace Duchem Svatým z ní dělá něco naprosto jedinečného a nepřekonatelného. Někdy jsou díky těmto charakteristikám některá slova, verše nebo celé pasáže těžko srozumitelné nebo zdánlivě nedávají smysl, ale někdy zase naopak stačí jedno, dvě slova a nám se vybaví informace a představa toho, že bezpečně víme daleko více, než je uvedeno a co je nejpodstatnější – nikdo nám nedokáže vnuknout jiný pohled nebo názor. K těm nejvýznamnějším a nejvýstižnějším patří přirovnání: Církev jako Kristova nevěsta – a viděl jsem od Boha z nebe sestupovat svaté město, nový Jeruzalém, krásný jako nevěsta ozdobená pro svého ženicha.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář