V Betlémské kapli si lidé připomněli výročí smrti Jana Husa

Praha – Bohoslužba v pražské Betlémské kapli dnes připomněla 604. výročí upálení českého církevního reformátora Jana Husa. Plzeňský biskup Církve československé husitské Filip Štojdl v kázání varoval před rozdělováním společnosti a vyzval k usmíření a ke vzájemné laskavosti. Na rozdíl od loňska se mše neúčastnil žádný z nejvyšších ústavních činitelů.

„Rozdělený dům neobstojí,“ připomněl Štojdl slova evangelia a českou legendu o Svatoplukových prutech. Podle něj je ve společnosti až příliš pokřikování a rozdělování se. „Nastal čas sjednocovat a je třeba s tím začít u sebe,“ řekl Štojdl. Podle něj je třeba, aby lidé byli vůči sobě laskavější, pomoci může už jen to, že se na sebe budou více usmívat.

Při bohoslužbě, jejíž účastníci zaplnili Betlémskou kapli, zaznělo také několik apelů na to, aby lidé byli odvážní po vzoru Jana Husa, který se nebál riskovat, přestože nevěděl, jak jeho úsilí dopadne.

Patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta připomněl, že bohoslužby připomínající Husovu smrt, se konají v Betlémské kapli pravidelně od roku 1968, jedinou výjimkou byl rok 1990, kdy se kaple opravovala. Butta vyzdvihl, že se vzpomínkových mší účastní i zástupci veřejného života, letos mezi nimi byli například představitelé Univerzity Karlovy nebo Českého vysokého učení technického.

Letos ale mezi účastníky bohoslužby chyběli vrcholní politici. Do Betlémské kaple nedorazili prezident MIloš Zeman, premiér Andrej Babiš (ANO) ani předsedové parlamentních komor Jaroslav Kubera (ODS) a Radek Vondráček (ANO). Na rozdíl od loňska nepřišel ani vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Loni se vedle Hamáčka mše účastnil i tehdejší předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

Výročí Husovy smrti si nepřipomíná pouze Praha. Tradičně se dnes koná celodenní akce v Husinci na Prachatisku, kde se Hus kolem roku 1370 narodil. Husovské výročí bylo ve čtvrtek a v pátek jádrem programu na hradě Krakovec, odkud se Hus v říjnu 1414 vydal na koncil do Kostnice.

Jan Hus byl katolický kněz. Kritizoval však svou církev za odvrácení od jejích prvotních ideálů, odmítal její institucionalizaci, kritizoval kněží žijící v hříchu či kupčení s odpustky. Církví byl označen za kacíře a na kostnickém koncilu 6. července roku 1415 upálen. Jeho smrt vedla posléze v českých zemích k zásadní husitské revoluci. Kromě snah o reformu církve i společnosti je Husovi připisováno autorství traktátu O českém pravopise, zavádějícího diakritická znaménka.

Hus je podle dnešních historiků příkladem zásadovosti, statečnosti, svobody svědomí a ochoty držet se pravdy. Předběhl v mnoha směrech zásady budoucích protestantských reformací. Výročí jeho smrti je v Česku státním svátkem.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 6. července 2019  Foto: reformation500.edu – Jan Hus

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář