V Dobříši se do pomoci Ukrajincům zapojilo pastorační centrum, město i knihovna

Dobříš – V dobříšském Pastoračním centru svatého Tomáše našly útočiště dvě matky z Ukrajiny, do života ve městě se dobře zapojily. Jejich děti hned nastoupily do školy a jedna z žen si našla práci. Druhá je na mateřské dovolené, ale v centru pomáhá s úklidem, uvedla dnes na dotaz ČTK ředitelka pastoračního centra Veronika Tetuová. Ukrajinským uprchlíkům pomáhá v devítitisícovém městě také radnice, speciální program pro ně pořádá knihovna.

V Dobříši je hlášeno téměř 200 běženců z Ukrajiny, dvě ukrajinské ženy bydlí i se svými dětmi přímo v pastoračním centru. Podle Tetuové se obě zapojily do života ve městě. „Obě se s dětmi účastní farních událostí, jako jsou vernisáže, setkání farníků u kávy nebo farní den. Další ukrajinské ženy zase chodí pravidelně na bohoslužby a dělají pokroky v komunikaci v češtině,“ řekla Tetuová.

SOUVISEJÍCÍV projektu Adopce Ukrajina mohou lidé podporovat rodiny uprchlíků dlouhodobě 

Lidé v Dobříši podle ní přispívají do sbírek a pomáhají i místním ukrajinským maminkám. Nosí jim například pleny, dětské výživy, autosedačky či odrážedla. Nabízejí jim doprovod při cestách po úřadech nebo za poznáním místních pamětihodností.

„V tomto směru funguje spolupráce s městem, které koordinuje volnočasové aktivity pro Ukrajince – tábory pro děti, setkání Ukrajinců u kávy nebo kurzy češtiny, z nichž část bude příští měsíc probíhat také v pastoračním centru,“ dodala Tetuová.

Radnice podle starosty Pavla Svobody (Pro Dobříš) zřídila dětskou skupinu a na začátku července pořádala dva kurzy příměstského tábora pro ukrajinské děti. Ukrajinským uprchlíkům pomáhá v Dobříši také knihovna. Otevřela pro ně kurzy češtiny a připravila program pro děti. Kromě prohlížení knížek si zájemci mohli vyzkoušet virtuální realitu a zahrát si deskové hry, puzzle nebo na X-boxu.

Ve městě je nyní podle Svobody hlášeno 194 uprchlíků z Ukrajiny, z toho asi 60 dětí. „Přes 40 už jich začalo chodit do základních škol, pro menší děti máme speciální dětskou skupinu,“ řekl Svoboda ČTK. Město nedávno opravilo bývalou ubytovnu na Větrníku. Díky přestavbě uvnitř vzniklo 29 bytů, z toho 14 takzvaných startovacích a 15 pro sociálně slabé. Tři startovací byty radnice vyčlenila právě pro ukrajinské uprchlíky, podle starosty jsou již obsazené.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 22. července 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář