V Kataru začalo MS ve fotbalu. Jaká je situace tamních křesťanů? 

V souvislosti se zahájením mistrovství světa ve fotbale se oči celého světa upírají na Katar. Některé křesťanské charitativní organizace se však ptají, proč jsou věřící lidé upozaděni. 

Podle organizace Open Doors jsou registrované křesťanské církve omezeny na jediný areál v Dauhá.  Vnější náboženské symboly, jako jsou kříže, jsou zakázány a vstup je povolen pouze komunitám emigrantů a nemuslimů. 

SOUVISEJÍCÍ Utrpení rostoucí komunity evangelikálních křesťanů na Blízkém východě

Tento komplex byl původně navržen na podporu „mezináboženského dialogu“, ale mluvčí organizace Open Doors pro Blízký východ, Anastasia Hartmanová podle portálu Premier tvrdí, že budova je nyní přeplněná. 

Registrované křesťanské církve nejsou jediné, které v zemi existují – ostatní však nedostávají zákonné povolení k praktikování svého náboženského přesvědčení.  

Charitativní organizace uvádí, že občané Kataru čelí diskriminaci, obtěžování a policejnímu sledování, pokud přestoupí na křesťanskou víru. 

Katar se nachází na 18. místě v žebříčku Open Doors World Watch List, což je seznam zemí seřazených podle extrémnosti pronásledování, kterému křesťané čelí. 

Anastasia říká: „Je to pěkné gesto. Nyní však je budova už přeplněná. Je načase, aby se katarští křesťané dostali ‚na svobodu‘. Náboženské projevy jsou lidským právem a ne něčím, co je třeba skrývat, jako by to byla ostuda.“

„Článek 18 Všeobecné deklarace lidských práv OSN říká, že každý by měl mít možnost vyjadřovat svou víru,“ říká Henrietta Blythová, generální ředitelka britské pobočky Open Doors.

Křesťanský odborník na Blízký východ Dr. Harry Hagopian se však domnívá, že mistrovství světa ve fotbale je pro domácí země posunem vpřed.

Pro Premier Christian News uvedl: „My na Západě bychom měli být trochu mírnější, místo abychom neustále jen kritizovali.“ 

„Víme, že v rámci svých vlastních struktur, své kultury a svých tradic se snaží dělat to nejlepší, co mohou. Není vždy snadné najít střední cestu a není vždy snadné – ze dne na den – změnit dlouho zažité názory a tradice,“ dodal. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 22. listopadu 2022 Foto: Wikimedia Commons – Katar, ilustrační

Tags: ,,,,

1 Komentář

  1. „Víme, že v rámci svých vlastních struktur, své kultury a svých tradic se snaží dělat to nejlepší, co mohou.“

    Řekněme rovnou, že v rámci práva šaría. Jeho součástí je ale mrskání za některé přestupky, vězení za rouhání nebo nežádoucí kritiku. I kamenování prý je možné.
    Někteří lidé u nás se ovšem tváří, jako by šlo o demokratický stát.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář