V neděli proběhlo v Bělorusku „referendum“ o nové ústavě 

V neděli proběhlo v Bělorusku „referendum“ o nové ústavě. Podle předběžných výsledků prý 65,16 % Bělorusů hlasovalo ANO, tedy za změny, které kromě jiného Lukašenkovi dovolí znovu kandidovat ve volbách. Samotné referendum není ani tak důležité jako to, co je kolem. Bělorusové, kteří po nevídané brutalitě režimu v uplynulém období omezili své protesty na drobné diverzní akce, používali anonymní internet, nebo emigrovali do zahraničí, vyšli na protest proti válce!

Nebyly to žádné masové demonstrace, ale okolo 8000 lidí ve větších i menších skupinách se do protestu zapojilo. To je úspěch. Pořádkové síly ve velkém nezasáhly, individuálně ale bylo zadrženo přes 300 osob.

SOUVISEJÍCÍZa co se modlit?

Druhá věc je, že Lukašenko čekal, až proběhne referendum, a poté se chystá splnit Putinovi další slib. S nejvyšší pravděpodobností v následujících hodinách či dnech se do bojů na Ukrajině po ruském boku zapojí běloruská armáda. Chci, abyste si jasně uvědomovali, že to nejsou Bělorusové, kdo jde zabíjet Ukrajince. Je to Lukašenko, který je tam posílá. Bělorusové jako národ nikdy proti nikomu útočnou válku nevedli. Nemají důvod a nechtějí bojovat s Ukrajinou, kterou vnímají jako svého nejbližšího „bratra“. Nepřipojujte se, prosím, k lidem, kteří říkají (a budou říkat), že Rusko společně s Běloruskem bojuje s Ukrajinou!

Běloruská armáda je nyní vystavena velkému tlaku. Ze všech stran se na ni obracejí nejrůznější lidé a organizace, včetně prezidenta Zelenského a dokonce i jednoho běloruského důstojníka, a vyzývají ji, aby odmítla splnit zločinné rozkazy Lukašenka, aby nevstupovala do bratrovražedné války, aby důstojníci neposílali na smrt běloruské syny apod. Výzva se řekne snadno, splnit ji je ale těžké.

Absolventi vojenské služby vědí, že za neuposlechnutí rozkazu během války je kulka – a v Bělorusku není nejmenších pochyb o tom, že by to bylo vykonáno. Zdá se, že nejjednodušší způsob, jak se Bělorusové mohou boji proti Ukrajincům vyhnout, je nechat se zajmout. K tomu je také vyzývají exiloví opoziční vůdci: vzdejte se a pak přejděte na stranu Ukrajinců… Následující dny ukážou, jak to dopadne. Je to ale důležité téma na modlitby.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Olga (běloruská křesťanka, která chce zůstat v anonymitě) Datum: 4. března 2022 Foto: Wikimedia Commons – prezident Lukašenko

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář