V Pákistánu rozlícený dav muslimů zapálil několik kostelů a poničil hřbitov

Islámábád – Tisícihlavý dav muslimů v provincii Paňdžáb na severovýchodě Pákistánu dnes podpálil nejméně čtyři kostely, poničil křesťanský hřbitov a zaútočil na domy křesťanů, kteří jsou v této převážně muslimské zemi dvouprocentní menšinou. Násilnosti spustilo tvrzení náboženských radikálů, že jedna křesťanská rodina hanobila korán, napsala dnes agentura AFP.

Za rouhačství hrozí v Pákistánu trest smrti. Nikdo za něj sice nikdy nebyl popraven, ale desítky obviněných za jejich činy usmrtil rozlícený dav, poznamenává zpravodajský web BBC News.

SOUVISEJÍCÍKřesťané prchají z vesnice v Pákistánu kvůli obviněním z rouhání 

Obvinění proti dvěma křesťanům prošetřuje policie a tvrdí, že u nich našla stránky koránu s červeně napsanými urážlivými poznámkami. Paňdžábský ministr informací odsoudil akt rouhačství, který vyprovokoval násilnosti.

Dav vyzbrojený klacky a kameny zaútočil na převážně křesťanskou čtvrť města Faisalabád, píše AFP s odvoláním na pákistánskou policii. V ulicích hořelo vybavení domů, které používala křesťanská komunita. Při nepokojích nikdo nebyl zraněn.

Hněv muslimské veřejnosti vybičovaly záběry spálených stránek koránu, které se šířily po sociálních sítích. Nepokoje dál rozdmýchávali náboženští vůdci, kteří v ulicích vybízeli věřící k potrestání lidí, kteří se podle jejich názoru prohřešili.

„Křesťané znesvětili Korán. Všichni věřící, všichni muslimové se musí sjednotit před mešitou. Pokud se nestaráte o osud Islámu, je lepší zemřít,“ volal podle AFP do megafonu jeden z islámských duchovních.

Proti nepokojům zasahovaly tisíce policistů, desítky lidí byly zadrženy.

Násilnosti dnes odsoudil Washington, který vyzval Islámábád k prošetření útoků na kostely a křesťanskou komunitu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 17. srpna 2023 Foto: YouTube – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář