V Pardubicích se otevírá sklad pro pomoc Ukrajině

Pardubice – Ukrajinská komunita otevře od úterý v Pardubicích sklad, kam lidé mohou nosit věci potřebné pro válkou zasaženou Ukrajinu. Bude fungovat v Milheimově ulici denně od 8:00 do 20:00. ČTK to řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký (ČSSD), který se v pomoci soukromě angažuje.

Pronajaté sklady jsou nedaleko azylového domu, objekt je označený jako sběrné místo pro Ukrajinu. Aktuálně je nejvíc potřeba vojenské vybavení, vesty, přilby, léky, trvanlivé potraviny pro dospělé i děti, hygienické potřeby, uvedl jeden z iniciátorů sbírky Ivan Bodnaruk.

„Každý den bude otevřeno, i o víkendu, jsou tam naše holky Ukrajinky, chlapi, co jezdí s dodávkami. Věci třídíme, popisujeme. Na Ukrajině se toho moc nedá koupit, tak aspoň odsud pomůžeme,“ řekl Bodnaruk.

SOUVISEJÍCÍPříliv uprchlíků z Ukrajiny na Královéhradecko roste,vlna solidarity nebývalá

Pokračuje také sbírka řeckokatolické farnosti v kostele Panny Marie Bolestné, denně od 15:00. Místně se lokalitě říká U Kostelíčka. Potřebnou humanitární pomoc farnost specifikuje prostřednictvím facebookového účtu ukrajinského velvyslanectví.

O víkendu se vrátila do Pardubic první skupina dobrovolníků z cesty od slovensko-ukrajinských hranic, kam odvezla věci nastřádané ve farnosti. Podle Rychteckého šlo spontánní akci. Když se politik potkal s knězem Marianem Kurylem na demonstraci před divadlem, začali domlouvat převoz materiálu. Vešel se do 12 dodávek.

Skupina dobrovolných hasičů, ukrajinský farář, další Ukrajinci, co žijí v Česku, se o víkendu vydala na desetihodinovou cestu. „Pomohla nám ukrajinská ambasáda, konzulát, pomoc byla adresná. Krabice jsme měli roztříděné, popsané ukrajinsky, aby se v celní zóně vše urychlilo,“ řekl Rychtecký.

Zdravotnického materiálu bylo za 300.000 korun, také množství spacáků, stany, deky, hygienické potřeby, trvanlivé potraviny. Z hranic je ukrajinští spolupracovníci vezli do Kyjeva a Charkova.

„Byli jsme ukrajinsko-česká posádka. Na hranicích se ukázalo, že se nevyplácí jet tam na blind. Většina lidí, co je na hranicích, má svůj odvoz zajištěný dopředu,“ řekl Rychtecký.

Pro náměstka bylo skličující vidět matky s dětmi, které čekaly, až se dostanou za hranice. „Slovenská strana se jim snažila pomáhat, co to šlo. Lidé měli sbaleno do tří čtyř tašek, takhle opustili svůj život. Bylo to velmi těžké je takto vidět,“ řekl Rychtecký.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 1. března 2022 Foto: screenshot YouTube – uprchlíci z Ukrajiny

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář