V Plzni se bude před Velikonocemi veřejně číst Bible, přidat se může kdokoliv

Plzeň – V Plzni se bude na Velký pátek opět předčítat Bible. Veřejné čtení v sadovém okruhu u vědecké knihovny pořádá tradičně plzeňská ekumena, což je společenství církví a náboženských skupin působících ve městě a okolí. Do čtení se může zapojit kdokoliv, kdo si buď předem zarezervuje čas, nebo i kolemjdoucí, kteří se přihlásí až na místě. ČTK to dnes řekl předseda plzeňské ekumeny Karel Řežábek. Poprvé se v Plzni veřejně před Velikonocemi předčítalo z Bible v roce 2009, s výjimkou pandemie koronaviru se akce konala pravidelně.

Čtení zahájí na Velký pátek v 13:00 plzeňský biskup Tomáš Holub. V sedmihodinovém bloku se pak budou čtenáři střídat po deseti minutách až do 20:00. „V Plzni jsme veřejné čtení poprvé zorganizovali na Velikonoce před 15 lety. Byl to čtyřiadvacetihodinový maraton. Četlo se tehdy z čerstvě vydaného překladu Bible 21. V dalších ročnících program trval už jen půlden,“ řekl Řežábek. Při četbě se každoročně vystřídají desítky lidí.

SOUVISEJÍCÍ – Přehlídka Paschalia Olomucensia připomene oběti komunismu, nabídne i čtení Bible

„Začínáme evangelii Marka, Matouše, Lukáše a Jana a pokračujeme v Novém zákoně dál. V minulých letech se i podařilo přečíst ho celý,“ uvedl Řežábek. Za dobu pořádání akce v Plzni vystřídali několik překladů bible. „Kromě Bible 21 šlo o ekumenický překlad nebo o Slovo na cestu, což je parafrázovaný překlad, k němuž se vrátíme i letos. Jde o velmi čtivou verzi. Navíc známé pasáže mnohdy zazní úplně nově,“ doplnil Řežábek.

V minulosti zkoušeli pořadatelé v Plzni zapojit do čtení i národnostní menšiny, takže bible zazněla ve veřejném prostoru i v jiných jazycích z úst cizinců žijících v Plzni.

Do akce se může zapojit kdokoliv. Přihlásit se na konkrétní čas lze na webu. „Je ale možné se zapojit i bez rezervace. Rezervována je zatím necelá polovina termínů,“ dodal Řežábek.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 25. března 2024 Foto:

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář