V Praze se konala konference o pronásledovaných křesťanech

Praha – V Praze se v pátek konala konference o pronásledovaných křesťanech. Pod záštitou europoslance Pavla Svobody byli jako řečníci pozváni biskup Václav Malý, Michel Varton z organizace Open Doors a maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

V úvodu biskup Malý mluvil o důvodech pronásledování křesťanů. V muslimských zemích je tímto důvodem hlavně náboženství. Křesťané tam jsou často bráni jako trpící menšina a ne jako partneři. Podle Malého se na křesťanství často nahlíží jako na dovoz ze Západu, i když hlavně v muslimských zemích, bylo ještě před islámem.

Dalším důvodem pronásledování jsou ideologické důvody. Takovou zemí je dnes podle pražského biskupa Čína. Křesťané tam nemají přístup do administrativy státu, a mají také problém se zaměstnáním, či s povolením ke stavbě kostelů.

Michel Varton z francouzské pobočky Open Doors, mluvil o počátcích vzniku této organizace, která má za cíl monitorovat na lokální úrovni situaci křesťanů ve světě. Uvedl, že v součastnosti je nejhorší situace v Severní Koreji, kde už jen za víru v Boha jsou lidé vězněni. Upozornil však na rostoucí počet útoků na křesťanské komunity v Indii. Dle informací Open Doors je momentálně největší růst křesťanství v Íránu.

Evropští politici se musí jasně přihlásit k tomu, že Evropa je křesťanský kontinent. Na konferenci to řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Podle něj existují v Evropské unii skupiny, které usilují o likvidaci křesťanského dědictví. Ministr téma spojil s problematikou migrace.

„Když se podíváte na evropskou historii, je nepopiratelné, že to je křesťanský kontinent. My evropští křesťanští politici musíme mít dost odvahy k tomu, abychom to řekli nahlas,“ řekl Szijjártó. Kritizoval, že v základním právním dokumentu EU, v Lisabonské smlouvě, není odkaz na křesťanské základy evropských zemí.

„V EU je nyní silný proud, který by chtěl, aby EU vstoupila do postkřesťanské a postnárodní éry. Tlak na to, abychom se zbavili křesťanského dědictví a křesťanských základů Evropy,“ řekl Szijjártó. Podle něj se to projevuje především v západní části kontinentu. Zmínil francouzský zákon z roku 2004, který zakázal okázalé nošení náboženských symbolů ve veřejných školách, což se vztahuje nejen na muslimské šátky a židovské jarmulky, ale také na velké kříže.

„Pozorujeme snahy některých sil v Evropě využít migraci jako nástroj ke zbavení se křesťanských základů,“ uvedl maďarský minstr. Podle něj lidé, kteří v migrační krizi přicházejí do EU, nemají zájem přizpůsobit se kultuře, která se na kontinentu vytvářela po staletí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

-mn- ČTK Foto: Facebook, Michel Varton, Péter Szijjártó a biskup Malý

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář