V Římě se sešli představitelé Jižního Súdánu a podepsali dohodu o míru

Vatikán – Představitelé vládní moci a Aliance opozičních hnutí Jižního Súdánu (SSOMA) podepsaly v neděli v Římě mírové prohlášení, které 15. ledna vstoupilo v platnost.

„Myslím, že tento proces pomůže zemi se změnit a přinese lidem mír,“ řekl Paolo Impagliazzo, generální tajemník Společenství Sant’Egidio pro CNA.

V Římě probíhaly mírové rozhovory za účasti katolického společenství Sant’Egidio a znepřátelených stran konfliktu. Závěrem rokování je dohoda o zastavení bojů, snaha o politický dialog a umožnění humanitární pomoci lidem v Jižním Súdánu.

Mezi signatáře deklarace o mírovém procesu v Jižním Súdánu patřili zejména zástupci opozičních skupin v SSOMA, kteří odmítli podepsat dřívější mírovou dohodu ze 12. září 2018 v Chartúmu a Súdánské lidové osvobozenecké hnutí (SPLM).

Paolo Impagliazzo, generální tajemník Společenství Sant’Egidio, usnadnil proces dohody a pro CNA uvedl, že náboženská víra hraje důležitou roli v mírových rozhovorech v Jižním Súdánu.

„Všichni jsou křesťané, takže pro ně bylo velmi důležité zahájit celé setkání modlitbou. V sobotu večer se zúčastnili mše. Skutečnost, že se papež František tak angažuje ve této věci, je něco, na co nemohou zapomenout,“ řekl Impagliazzo pro CNA.

Papež a arcibiskup z Canterbury mimořádnou výzvou podpořili mírový proces v Jižním Súdánu

Papež František a arcibiskup z Canterbury Justin Welby v mimořádném vánočním poselství vyzvali vůdce znepřátelených stran v Jižním Súdánu, aby dodrželi slib a začátkem roku 2020 vytvořili vládu národní jednoty. Obyvatelé nejmladší země světa se hlásí převážně ke křesťanské víře a stabilní mír by umožnil návštěvu papeže v Jižním Súdánu, kterou by František rád uskutečnil v nadcházejícím roce.

Výzvu jihosúdánským vůdcům kromě papeže, nejvyššího představitele katolické církve, a arcibiskupa z Canterbury, který je duchovní hlavou anglikánské církve ve světě, podepsal ještě představitel skotské presbyteriánské církve reverend John Chalmers. V dopise uvedli, že se modlí za „cestu k usmíření a bratrství“.

„Posíláme vám a všem lidem v Jižním Súdánu dopis s přáním míru a prosperity,“ napsali představitelé křesťanské církve v listu, v němž zopakovali i svou ochotu navštívit v brzké době Jižní Súdán, pokud to bude možné.

Jižní Súdán je od svého vzniku v roce 2011 zmítán etnickým násilím a v roce 2013 v zemi vypukla občanská válka. Kiir, pocházející z etnické skupiny Dinka, v tom roce odvolal z funkce tehdejšího viceprezidenta Machara, který patří k Nuerům. Boje si v zemi od té doby vyžádaly bezmála 400.000 obětí na životech a spustily největší uprchlickou vlnu na kontinentu od rwandské genocidy z roku 1994.

V dubnu, několik týdnů před vypršení původní lhůty k sestavení vlády národní jednoty, pozval papež František politiky z Jižního Súdánu do Vatikánu k setkání, aby je povzbudil při plnění mírové dohody. Na jihosúdánské vůdce tehdy apeloval, aby dál usilovali o mír, a v dramatickém gestu pokory poklekl a všem políbil nohy, připomněla agentura Reuters.

Zmíněný dopis do Jižního Súdánu je podle agentury Reuters mimořádný, protože výzvy k míru většinou papež František zahrnuje do svého tradičního poselství Městu a světu (Urbi et orbi).

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 18. ledna 2020  Foto: screenshot YouTube – dubnové setkái ve Vaitkánu

Tags: ,,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář