V roce 2022 opustilo protestantskou církev v Německu více než 380 tisíc lidí

Německá protestantská církev EKD ztratila za pouhý rok 2,9 % členů. Poprvé toto číslo převyšuje počet úmrtí členů.

Nejnovější údaje o počtu členů hlavní protestantské církve Evangelische Kirche Deutschland (EKD) potvrzují její pokles.

SOUVISEJÍCÍStudentka teologie Kira Geissová vyhrála Miss Německo: „Miluji církev, je to můj domov“

Portál Evangelical Focus informuje, že úbytek členů z posledních let se v roce 2022 jen zrychlil: EKD opustilo 380 000 osob, což je o 35,7 % více než v roce 2021.

Je to poprvé, kdy počet členů EKD, kteří v průběhu roku zemřeli (365 000), překonává počet těch, kteří církev aktivně opouštějí.

Pozitivní stránkou statistiky je, že počet křtů (z velké části křtů dětí) v roce 2022 vzrostl na 165 000, což je oproti předchozímu roku nárůst o více než třetinu, a vrátil se tak na úroveň před pandemií.

Konečný počet ukazuje, že EKD v roce 2022 ztratila 575 000 osob, což představuje 2,9 % její členské základny.

EKD má nyní 19,1 milionu členů, což je přibližně 23 % německé populace. V roce 2007 měla církev 24,8 milionu členů.

Římskokatolická církev v Německu má početnější členskou základnu, přestože také prochází hlubokou krizí. Ještě před pěti lety představovaly dvě největší institucionální církve více než polovinu německé populace.

 

Změny ve vedení s cílem zastavit pokles

Stejně jako ve všech předchozích letech vedení EKD vyjádřilo nad negativními čísly lítost a prohlásilo, že bude usilovněji pracovat na změně tohoto trendu. Hlava německé evangelické církve Annette Kurschussová hájila roli hlavní církve: „Bez pastorační péče a diakonie a bez bohoslužeb a nabídky shromáždění v přibližně 20 000 kostelích a kaplích by společenské klima vypadalo jinak,“ cituje její prohlášení Evangelical Focus. 

Kurschussová byla zvolena v roce 2021, kdy už byla členská krize pro EKD alarmující realitou. O několik měsíců dříve byla předsedkyní církevního synodu zvolena jiná žena, 25letá studentka teologie Anne-Nicole Heinrichová.

 Evangelical Focus dále uvádí, že na rozdíl od svobodných evangelikálních církví (včetně baptistů, letničních, charismatiků a dalších) je učení ve většině církví a seminářů EKD teologicky liberální. Návštěvnost kostelů mezi členy EKD je také mnohem nižší než mezi svobodnými evangelikálními křesťany.

Podle průzkumu z roku 2019 33 % členů církve „nevěří v Boha“.  Průzkum agentury Pew Research také zjistil, že více samozvaných protestantů v Německu věří v astrologii (33 %) a reinkarnaci (24 %) než těch, kteří se denně modlí (9 %).

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 23. března 2023 Foto:

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář