Válka na Ukrajině je podle papeže další světová; chce jednat s Putinem o míru

Vatikán – Na Ukrajině se odehrává světová válka, v níž hájí své zájmy všechny mocnosti, nejen Rusko. Národy jsou pro ně až na druhém místě. V rozhovoru se švýcarskou televizí RSI to řekl papež František. Zopakoval přitom, že je připraven hovořit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o míru. Část rozhovoru dnes zveřejnil například server Vatican News, celé interview odvysílá RSI v neděli, v předvečer desátého výročí zahájení pontifikátu papeže Františka.

„Toto je další světová válka. Začala po částech, ale teď už nikdo nemůže říct, že to není světový konflikt. Jsou v něm zapleteny velmoci a bojištěm je Ukrajina,“ řekl papež. „Na mysli mně tak vyvstává zbrojní průmysl. Jeden odborník mi řekl: kdyby se rok nevyráběly žádné zbraně, byl by vyřešen problém hladu ve světě. Je to trh, vedou se války, staré zbraně se prodávají a nové se testují,“ dodal František.

SOUVISEJÍCÍPastor z Moskvy: Vím, že Bůh nás všechny bude soudit 

Papež, který se s Putinem několikrát setkal před válkou na Ukrajině, v rozhovoru připomněl, že už den po zahájení ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru Moskvě navrhl, že by se s Putinem sešel. Dostal ale odpověď, že na to není vhodná doba. „Putin ví, že jsem k dispozici,“ řekl nyní papež. „Ale jsou tam imperiální zájmy, nejen Ruska, ale i ostatních mocností. To je typické pro impérium, že dává národ až na druhé místo,“ uvedla hlava katolické církve.

V rozhovoru se švýcarskou televizí papež také řekl, že nepomýšlí na rezignaci, jako to ze zdravotních důvodů udělal v roce 2013 jeho předchůdce Benedikt XVI. František řekl, že by to udělal jen v případě, že by mu zdravotní stav zamezil v jasném náhledu na věci kolem. „Únava, která by mi zabránila vidět věci jasně. Neschopnost zhodnotit jasně situaci. A samozřejmě také fyzický problém,“ uvedl papež.

František také řekl, že se trochu stydí za to, že kvůli problémům s kolenem musí používat invalidní vozík. Rekonvalescence ale pokračuje dobře, dodal.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 10. března 2023 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,,,

3 Komentáře

 1. Jako katolík se za svého papeže stydím. Jeho slova nesmírně škodí trpícím Ukrajincům. Proč navrhuje jednání s Putinem, když ten o to nestojí a když je všeobecně známo, že Putin je ochoten se k čemukoliv zavázat a pak to s úsměvemn porušit? Vzpomeňme, že před útokem na Ukrajinu Putin soustředil u hranic Ukrajiny obrovské vojsko řekl, že Ukrajinu nenapadne. Vzápětí svůj slib porušil.

  Volání po tom, aby se přestaly vyrábět zbraně je naivní. Je to podobné, jako kdyby navrhl odzbrojení policie. Odzbrojili by také zločinci? 🙂

  Odpověď
 2. Papež se v této záležitosti mýlí – ale myslím, že není třeba se stydět.
  Mám za to, že mu především chybí zkušenost ruským imperialsmem. JP II by jistě reagoval jinak.
  Nepochybuji o tom, že to František myslí dobře – ale díky svojí jihoamerické zkušenosti (kde se více potýkali s USA) to vidí jinak – a z našeho úhlu pohledu dosti naivně. Doufám, že se najde v jeho okolí moudrý rádce, který mu to bude schopen vysvětlit.

  Odpověď
 3. Z papežova prozření mám velkou radost! Nerozumí mu jen ti, co nemají potřebné svobodné informace a nedokáží si to vše logicky srovnat. Ukrajincům ubližují ti, co prodlužují agonii nenávisti a projevují nepochopitelnou neschopnost jednat o ukončení války. Papeže to očividně trápí a soucítí s obyčejnými Ukrajinci i Rusy, kteří do války musí i když nechtějí. Petr
  https://www.facebook.com/photo/?fbid=627822632687871&set=gm.2108536199346537&idorvanity=510874825779357

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář