Válka na Ukrajině rozděluje americké evangelikály 

Ministři zadrženi policií. Tajná služba, která prohledává církevní budovy, vyslýchá duchovní na detektoru lži a zavírá církevní představitele do domácího vězení. Prezident, který vyhrožuje zákazem všech náboženských organizací s vazbami na sousední zemi.

Pro americké evangelikály, kteří se zajímají o mezinárodní náboženskou svobodu, by tyto zprávy vyvolávaly vážné otázky. Jsou však ještě více znepokojeni, když přicházejí ze země, kterou jejich vláda podporuje ve válce.

SOUVISEJÍCÍUkrajina zahájila trestní řízení proti moskevskému patriarchovi Kirillovi

Právě takové zprávy měl pravděpodobně na mysli bývalý komentátor Fox News Tucker Carlson, když se v červenci ptal bývalého viceprezidenta Mikea Pence, zda mohou křesťanští voliči s čistým svědomím nadále podporovat americkou pomoc Ukrajině a Volodymyru Zelenskému ve válce s Ruskem.

„Zelenského vláda provedla razie v klášterech, zatkla kněze – fakticky zakázala křesťanské vyznání,“ tvrdil podle Christianity Today Carlson s odkazem na ukrajinskou větev ruské pravoslavné církve.

Výměna názorů na setkání konzervativních křesťanů v Iowě se rychle rozhořela. Carlson byl ostře kritizován příznivci Ukrajiny. Americká skupina Orthodox Public Affairs Committee obvinila Carlsona, že vypouští „ruskou propagandu“.

Podle Christianity Today se však zdá, že stále více amerických evangelikálních voličů si klade stejné otázky jako Carlson. Mnozí z nich vyjadřují rostoucí pochybnosti o americké podpoře války.

Američtí evangelikálové zpočátku Ukrajinu poměrně razantně podporovali. Ve skutečnosti, když Rusko loni v únoru napadlo Ukrajinu, podporovali Ukrajinu častěji než ostatní Američané. Podle průzkumu Economist/YouGov z března 2022 77 % amerických evangelikálů uvedlo, že sympatizují s Ukrajinou, ve srovnání se 73 % celkové americké populace.

Podpora některých Američanů je stejně silná jako kdykoli předtím. Brent Hobbs, baptistický pastor z Virginia Beach ve Virginii, považuje tuto otázku za lakmusový papírek, podle kterého by určil, koho bude volit. Je to pro něj otázka dobra a zla. 

„Nepodpořil bych někoho, kdo říká: ‚Příliš podporujeme Ukrajinu‘ nebo ‚Musíme přestat financovat válku‘ – to je mimo mísu,“ řekl Christianity Today Hobbs.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 8. listopadu 2023 Foto: Pixabay – Kyjev

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář