Vatikán: Ať umlkne jakákoli hrozba války na Ukrajině

Vatikán – Stálý pozorovatel Svatého stolce při OBSE, arcibiskup Janusz Urbanczyk ve svém vystoupení na 135. zasedání Stálé rady této instituce zdůraznil, že “nelze šetřit energií a příležitostmi k pokračování mezinárodního dialogu”. Ať umlkne jakákoli hrozba války na Ukrajině, tlumočil mons. Urbanczyk stanovisko Vatikánu.

Svatý stolec s hlubokým znepokojením sleduje situaci na Ukrajině a v okolních státech a rostoucí napětí, prohlásil vatikánský zástupce v OBSE a připomenul nedávná slova papeže Františka z promluvy, adresované diplomatům akreditovaným u Svatého stolce: „Vzájemná důvěra a ochota ke klidné výměně názorů by měly prodchnout všechny zainteresované strany při hledání přijatelného a trvalého řešení situace na Ukrajině.

Bezpečnost Evropy v ohrožení

Stálý pozorovatel Svatého stolce při OBSE vyzdvihl, že při pokračování mezinárodního dialogu a snahách o ukončení napětí by se nemělo šetřit energií ani příležitostmi. Již v posledních dnech a týdnech, kdy z Ukrajiny přicházely znepokojivé zprávy, se papež František k této krizi několikrát vyjádřil: „S neklidem sleduji“, řekl papež při modlitbě Anděl Páně dne 23. ledna, „nárůst napětí, které může zasadit novou ránu míru na Ukrajině a zpochybnit bezpečnost evropského kontinentu s ještě širšími důsledky“.

Válka je šílenství

V neděli 23. ledna, poukázal mons. Urbanczyk, se papež navíc obrátil s výzvou ke všem lidem dobré vůle s prosbou o modlitbu k Všemohoucímu Bohu, aby každá činnost a politická iniciativa sloužila lidskému bratrství, a nikoli dílčím zájmům. „Nezapomínejme, že válka je šílenství“, varoval papež František při generální audienci 9. února. Svatý stolec, uzavřel mons. Urbanczyk, považuje za nezbytné, aby utichly jakékoli náznaky válečné hrozby.

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 19. února 2022 Foto: Wikimedia Commons – Vatikán

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář