Vatikán obvinil Čínu, že dosazením biskupa porušila vzájemnou dohodu

Vatikán – Vatikán dnes obvinil Čínu, že porušila dohodu obou zemí, když dosadila biskupa do diecéze, kterou papežský stát neuznává. Podle agentury Reuters jde zřejmě o jedno z nejzávažnějších porušení dohody z roku 2018, která stanovila pravidla pro jmenování katolických biskupů v Číně. Peking zatím na obvinění nereagoval.

Vatikán v prohlášení píše o „překvapení a lítosti“, se kterou se dozvěděl, že pomocným biskupem v jihovýchodní provincii Ťiang-si byl jmenován biskup z jiné provincie. Katolická církev provincii Ťiang-si neuznává jako samostatnou diecézi, a proto podle ní jmenování neodpovídá „duchu dialogu“, na němž se obě strany před čtyřmi lety dohodly.

SOUVISEJÍCÍVatikán ohlásil, že prodloužil o další dva roky smlouvu s Čínou

Za uzavření dohody, jejíž přesný obsah zůstává nadále tajný, byl Vatikán kritizován částí katolíků, kteří hovořili o přílišných ústupcích komunistickému režimu. Letos v říjnu Vatikán a Čína dohodu prodloužily o další dva roky.

Vatikán se domnívá, že dosazení biskupa přišlo po velkém tlaku místních úřadů. Papežský stát proto očekává vysvětlení čínských úřadů a věří, že se podobné případy nebudou opakovat.

Vatikán je dodnes jediným evropským státem, který oficiálně uznává Tchaj-wan, což nezměnila ani dohoda o jmenování biskupů.

Vztahy obou zemí jsou komplikované i proto, že v roce 1957 Peking založil Čínské sdružení vlasteneckých katolíků, které do roku 2018 dlouhá léta odmítalo autoritu papeže. Vedle tohoto sdružení v Číně funguje desítky let i podzemní katolická církev, jejíž členové jsou ale často vystaveni útlaku ze strany úřadů. Celkově se v Číně, která má zhruba 1,4 miliardy obyvatel, hlásí ke katolické víře přes 12 milionů lidí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 25. listopadu 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář