Vatikánská synoda končí bez jasných postojů k ženám v jáhenské službě a LGBT osobám

Měsíc trvající vatikánské setkání o budoucnosti římskokatolické církve skončilo v sobotu bez jasných stanovisek k ožehavým otázkám, jako jsou jáhenská služba pro ženy a přijímání LGBT  komunity.

Setkání, známé jako biskupská synoda, následovalo po bezprecedentním dvouletém dotazování řadových katolíků. Mezi 365 účastníky synody bylo 300 biskupů spolu s laiky a asi 50 ženami.

Na synodě dal papež ženám a laikům poprvé možnost hlasovat o církevních záležitostech. Účastníci se sejdou na závěrečném zasedání za rok, poté papež sepíše dokument o otázkách, kterým církev čelí.

SOUVISEJÍCÍ Synoda o synodalitě: V emotivním třetím týdnu se diskutovalo o otázkách LGBT a službě žen v církvi 

Zpravodajský portál Premier píše, že synoda zveřejnila závěrečný dokument s 81 odstavci, z nichž každý získal nejméně dvoutřetinovou podporu.

Dva se týkaly možnosti svěcení žen do jáhenské služby a ty získaly nejvíce hlasů proti, přestože prošly. Jeden pouze konstatoval rozdílné postoje a druhý pouze vyzýval k dalšímu studiu před příštím zasedáním synody.

Na tiskové konferenci na otázku ohledně relativně vysokého počtu negativních hlasů ohledně žen-jáhenek kardinál Jean-Claude Hollerich, jeden z organizátorů, řekl, že je překvapen, „že tolik lidí hlasovalo pro…“, a dodal, že „to znamená, že odpor není tak velký, jak si lidé mysleli“.

Někteří prostřednictvím sociálních sítí vyjádřili zklamání nad tím, že závěrečná zpráva nezaujala stanovisko k otázkám LGBT, přestože se předtím diskutovalo o tom, že synoda by mohla církev vyzvat k větší vstřícnosti vůči LGBT komunitě.

V jednom z odstavců závěrečného dokumentu se uvádí: „Různými způsoby žádají o vyslyšení a doprovod také lidé, kteří se cítí být marginalizováni nebo vyloučeni z církve kvůli svému manželskému stavu, identitě nebo sexualitě“.

Účastníci synody podle ní pociťovali „hluboký smysl pro lásku, milosrdenství a soucit“ s těmi, kteří se cítí být církví zraněni nebo zanedbáváni, ale nevyzývali k větší inkluzi.

Zpravodajský portál Premier dále uvádí, že Francis DeBernardo, výkonný ředitel organizace New Ways Ministry, která slouží LGBT katolíkům, uvedl, že zpráva „velmi zklamala“ ty, kteří očekávali něco pozitivnějšího.

V prohlášení uvedl, že je „důležité, aby katolická církev dostála svým nejlepším ideálům být velkým stanem, kde jsou všichni vítáni, všichni jsou respektováni a se všemi se zachází stejně“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 31. října 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář