Ve Svaté zemi rostou protikřesťanské nálady 

Jeruzalém – Vzhledem k tomu, že v posledních měsících se zvýšil počet incidentů proti křesťanům, kterých se dopouštějí židovští náboženští extremisté, žádají církevní představitelé vládu, aby celou situaci důkladně prošetřila. 

Donedávna zůstávaly tyto prosby většinou nevyslyšeny. Izraelští představitelé, zaujatí bezprecedentní politickou krizí, kterou vyvolalo zvolení vlády ovládané nacionalisty a ultraortodoxními Židy v prosinci 2022, věnovali podle církevních představitelů útokům proti křesťanům jen malou pozornost.  

SOUVISEJÍCÍMiddle East Eye: Je Izrael na cestě stát se náboženským státem?

Podle Religion News Service katolický biskup Rafic Nahra, sloužící v Nazaretu, označil reakci policie za „slabou“. „Kdyby se útočilo na synagogy, reakce by byla tvrdší,“ tvrdí.

Policie zatím zatkla jen několik mladých mužů, kteří v jeruzalémském Starém městě plivali na řeholní sestry a kněze, demolovali církevní majetek a narušovali křesťanská modlitební shromáždění.  

Podle místních křesťanů tato nečinnost podnítila ještě více útoků desítek náboženských extremistů po celé zemi.

„Počet incidentů, jejich intenzita a bezostyšnost nás vedou k přesvědčení, že tyto okrajové elementy ve společnosti získávají odvahu, protože věří, že jim určité složky ve vládě kryjí záda,“ tvrdí podle Religion News Service David Parsons, viceprezident evangelikální organizace Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém.  

Zdá se však, že 9. srpna vláda zpozorněla. Prezident Jicchak Herzog navštívil klášter a katolický kostel Stella Maris v Haifě poté, co se sekta ultraortodoxních Židů, kteří věří, že pod klášterem je pohřben prorok Eliáš, opakovaně pokusila katolickou svatyni napadnout. Klášter byl postaven na vrcholu jeskyně, kde podle tradice kdysi žil Eliáš.

„Přicházím sem jménem celého státu a lidu Izraele, abych posílil náš závazek plně chránit svobodu náboženského vyznání ve Státě Izrael,“ řekl prezident místním křesťanům, kteří tvoří zhruba 2 % z téměř desetimilionové izraelské populace. 

Herzog poznamenal, že v posledních měsících došlo k několika „velmi vážným incidentům“ proti různým křesťanským denominacím.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 25. srpna 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář